Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού απέναντι στην Εφές

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το EuroLeague Greece βάζει στο μικροσκόπιό του τους παίκτες του Ολυμπιακού και σχολιάζει την εμφάνισή τους στην αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές.

Η ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης και κυρίως η διαφορά, όπως διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου αγώνα της σεζόν, πόνεσαν τον Ολυμπιακό. Ο θρίαμβος όμως επί του Παναθηναϊκού το απόγευμα της περασμένης Δευτέρας, έβαλε τους Πειραιώτες ξανά στον "σωστό δρόμο". Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποδέχθηκε την πανίσχυρη Εφές Αναντολού στο ΣΕΦ για τη δεύτερη αγωνιστική της EuroLeague, τη συνέτριψε ( 90-66 ) και είχε μερικά εξαιρετικά διαστήματα με τους Σπανούλη - Πρίντεζη να κάνουν πράγματα και θαύματα στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης.

1. ΕΡΙΚ ΓΚΡΙΝ 11 πόντοι, 4/7 σουτ σε 18')

Από την πρώτη στιγμή που πάτησε παρκέ, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, είχε το μυαλό του στο σκοράρισμα. Αν και στις πρώτες φάσεις δεν βρήκε χώρους, πάσαρε σωστά. Και όταν πήρε το πρώτο του τρίποντο, το έβαλε. Ακολούθησε γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό υπό ασφυκτική πίεση. Είχε ένα "θέμα" όταν τον πόσταρε ο Οσμάν, μιας και είναι πολύ ελαφρύς, δεν πήρε πολλές προσπάθειες συνολικά, πέτυχε όμως ένα πολύ όμορφο γκολ-φάουλ με εκτός ισορροπίας καλάθι από τα πέντε μέτρα. Ένα λεπτό μετά, έβαλε άλλο ένα τέτοιο σουτάκι, ξανά από το αγαπημένο του σημείο. Ήταν ξανά θετικός. Ένα κακό ματς έχει κάνει φέτος, αυτό απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης. Σταθερός, συνεπής και αποτελεσματικός.

2. ΚΕΜ ΜΠΙΡΤΣ (βασικός, 4 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ σε 18')

Ξεκίνησε δυνατά, έβαλε το πρώτο καλάθι του ματς, έκοψε σουτ, κυνήγησε τα ριμπάουντ και πήρε 6 αμυντικά σε επτά λεπτά, έπαιξε όπως ακριβώς μας έχει συνηθίσει. Ήξερε άλλωστε την Εφές από τη θητεία του στην Τουρκία. Στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε με εντυπωσιακό μπλοκ , συνέχισε να μοιάζει με "σκιάχτρο" στη ρακέτα του Ολυμπιακού, τελείωσε μια σπουδαία φάση πάνω από τη στεφάνη από άλει-ουπ του Σπανούλη και γίνεται σιγά σιγά αγαπητός στον κόσμο του Ολυμπιακού.

4. ΠΑΤΡΙΚ ΓΙΑΝΓΚ

Δεν χρησιμοποιήθηκε εξαιτίας μικροενοχλήσεων στον επιγονατιδικό τένοντα.

6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ (6 πόντοι σε 18 λεπτά)

Ήταν για δεύτερο σερί ματς το δεύτερο τεσσάρι, αυτός που ξεκούρασε τον Γιώργο Πρίντεζη. Προτιμήθηκε από τον Δημήτρη Αγραβάνη (δεν πάτησε παρκέ ούτε στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό), έκανε καλή δουλειά με σωστά τελειώματα κοντά στο καλάθι, κέρδισε ένα αντιαθλητικό φάουλ όταν προσπάθησε να βγει στον αιφνιδιασμό πέντε λεπτά πριν το τέλος και με τις βολές του έστειλε τη διαφορά στους 20 (80-60) με το κοινό να του χαρίζει ένα ζεστό χειροκρότημα.

7. ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ (βασικός, 17 πόντοι, 5/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 24')

Βρήκε απέναντί του τον άπειρο Μπράις Κότον, μπήκε από νωρίς με το πόδι στο γκάζι και συνέχισε να νοιάζεται για τη δημιουργία, παρά για το σκοράρισμα. Στο τέλος της πρώτης περιόδου, είχε 8 πόντους και 7 ασίστ! Ήταν ένα από τα πιο εντυπωσιακά δεκάλεπτα της ζωής του . Έπαιξε λίγο στο δεύτερο, ξεκίνησε το τρίτο με τρίποντο, έβαλε τις βολές, πέτυχε νέο τρίποντο για το 56-43 μετά από εξαιρετικό screen του Μπιρτς και ήταν ξανά ο άνθρωπος που άνοιξε τη διαφορά. Αν οι συμπαίκτες του ήταν πιο εύστοχοι στο δεύτερο ημίχρονο, θα "έγραφε" 13, 14, 15 ασίστ. Το ατομικό του ρεκόρ είναι 10. Έμεινε στις 9...

10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΓΡΑΒΑΝΗΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε ούτε δευτερόλεπτο από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

11. ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ (8 πόντοι, 7 ριμπάουντ σε 22')

Βρέθηκε νωρίς στο παρκέ, ως δεύτερη επιλογή στη θέση του σέντερ πίσω από τον Μπιρτς. Και ήταν και πάλι χρήσιμος. Ακούμπησε μπάλες στο καλάθι, πήρε τα ριμπάουντ που έπρεπε να πάρει, κέρδισε κι άλλους πόντους στην εκτίμηση του Σφαιρόπουλου. Ξεκίνησε στην τρίτη περίοδο, αλλά αντικαταστάθηκε μετά από ένα λεπτό γιατί δεν "μάτσαρε" καλά με τους ελαφρύτερους ψηλούς της Εφές. Έχασε εύκολο κάρφωμα από άλει-ουπ του Σπανούλη, αλλά ξεκίνησε με εύστοχο την τέταρτη περίοδο και τελείωσε μια φάση μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχο λέι-απ του Μάντζαρη που ξεκίνησε από "μαγική" πάσα του Σέρβου σέντερ.

15. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ (βασικός, 15 πόντοι, 6/10 σουτ, 6 ριμπάουντ σε 21')

Ενθουσιώδης στο ξεκίνημα του αγώνα, πήρε διαδοχικές επιθέσεις και απέδειξε αυτό που λέγαμε και μετά το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Πως τα χέρια του είναι η πιο safe επιλογή για να ακουμπήσει αυτή την εποχή η μπάλα. Έβαλε τους 12 από τους 15 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού (!!!) και τελείωσε την περίοδο με 14 . Έπαιξε λίγο στη δεύτερη, δεν προσέφερε πολλά στην τρίτη αφού δεν πήρε πολλές μπάλες και δεν χρειάστηκε να πιεστεί στη συνέχεια, καθώς το ματς είχε κριθεί χάρη και στο δικό του τρομερό πρώτο δεκάλεπτο. Ο Σφαιρόπουλος κράτησε τα λεπτά του στα 21 και βρήκε μια καλή ευκαιρία να τον ξεκουράσει.

16. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (βασικός, 8 πόντοι, 3/6 σουτ, 3 ριμπάουντ σε 20')

Έπαιξε και πάλι πολύ, αλλά αυτή τη φορά ήταν πιο διστακτικός στην επίθεση. Προτίμησε να σπαταλήσει περισσότερη ενέργεια στο κυνήγι των παικτών που μάρκαρε, αστόχησε σε δυο εύκολες προσπάθειες κοντά στο καλάθι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως συνέχισε να παλεύει. Έκλεψε μια μπάλα και τελείωσε τη φάση με lay-up υπό πίεση, η αυτοπεποίθησή του βελτιώθηκε και η απόδοσή του ανέβηκε στα μέσα του δεκαλέπτου. Δεν παίζει σύμφωνα με τις δυνατότητές του ακόμη, μα φαίνεται ότι σύντομα θα το κάνει.

17. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ (βασικός, 2 πόντοι, 0/2 τρίποντα σε 18')

Πενταδάτος όπως πάντα, αλλά με τη μπάλα να βρίσκεται συνεχώς στα χέρια του Σπανούλη και του Πρίντεζη, αρκέστηκε ξανά στη "βρώμικη" δουλειά. Όταν ο Οσμάν προσπάθησε να τον ποστάρει, ο Σφαιρόπουλος τον "τράβηξε" στον πάγκο.

23. ΝΤΑΝΙΕΛ ΧΑΚΕΤ (5 πόντοι, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 18')

Πολύ πιο "αργός" σε σχέση με το πως ξεκίνησε απέναντι στη Ρεάλ και τον Παναθηναϊκό, "έβγαλε" το ημίχρονο χωρίς να σκοράρει, χωρίς να απειλήσει. Στο δεύτερο μέρος έπαιξε αρκετά, έγινε πιο απειλητικός, προσπάθησε να τελειώσει φάσεις πηγαίνοντας προς το καλάθι, κέρδισε φάουλ και πέτυχε τις βολές. Είδε καλύτερα το γήπεδο, αλλά και πάλι, είχε κυρίως συμπληρωματικό ρόλο τον οποίο έχει ούτως ή άλλως αποδεχθεί.

24. ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ (14 πόντοι, 6/7 σουτ σε 18 λεπτά)

Το πρώτο του σουτ ήταν ένα τρίποντο από τη γωνία. Υπό πίεση. Μετά από δύσκολη πάσα του Έρικ Γκριν. Ο "Λότζο" το έβαλε κι ας ήταν "κρύος". Ακολούθησε coast-to-coast και "τρελό" καλάθι, αλλά και δυο λάθη. Γενικά έδειχνε κάπως εκτός "εξίσωσης", αλλά η αλήθεια είναι πως ήταν μία από εκείνες τις βραδιές που τη δουλειά την έκαναν άλλη. Έβαλε νέο τρίποντο για το 75-58 στο 34' και με αυτόν τον τρόπο "κλείδωσε" τη νίκη για την ομάδα του. Σχετικά "ήσυχο" βράδυ για τον 'Λότζο", που ολοκληρώθηκε με ένα βροντερό κάρφωμα και έδειξε και πάλι ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και είναι υγιέστατος.