Η Εφές "σκότωσε" τον Ολυμπιακό στο τρανζίσιον

Η Εφές "σκότωσε" τον Ολυμπιακό στο ανοιχτό γήπεδο, με τους Πειραιώτες να εμφανίζουν αδυναμία στο αμυντικό τρανζίσιον και οι Τούρκοι πήραν την νίκη με 86-79, έχοντας προηγηθεί και με +22.

Στον τελικό του τουρνουά στο Ηράκλειο της Κρήτης, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Αναντολού Εφές με σκορ 79-86, με τους Τούρκους να κατακτούν το τρόπαιο στην διοργάνωση. Κάκιστη εμφάνιση από τους Πειραιώτες σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκαν να χάνουν με σκορ 33-50, ενώ στο 30' έμειναν πίσω στο σκορ και με 22 πόντους (52-74) διαφορά.

Η Αναντολού Εφές πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και "πλήγωσε" τον Ολυμπιακό σε καταστάσεις αιφνιδιασμού, σημειώνοντας 16 πόντους με αυτόν τον τρόπο, με τους Πειραιώτες να έχουν ξεκάθαρο πρόβλημα στις επιστροφές του στο αμυντικό τρανζίσιον, όντας μία ταχύτητα πίσω από τους πιο γρήγορους (και έτοιμους) Τούρκους. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, πέρα ότι τιμώρησε τα αρκετά λάθη των "ερυθρολεύκων" σε καταστάσεις fast-break, κυριάρχησε και στα ριμπάουντ, παίρνοντας 18 παραπάνω (28-46), με τα 18 (!) από αυτά να είναι επιθετικά, σκοράροντας συχνά με δεύτερες προσπάθειες.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου εμφανίστηκαν με μικρά αποθέματα ενέργειας , όντας αρνητικοί σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού τους στο πρώτο ημίχρονο. Πέρα ότι δέχτηκαν 50 πόντους στην άμυνα, όντας απελπιστικά άστοχοι στην επίθεση, η Εφές κυριάρχησε στο παιχνίδι των κατοχών, έχοντας 18/29 δίποντα (62%), σε αντίθεση με τα μόλις 7/16 του Ολυμπιακού. Οι "ερυθρόλευκοι" μέτρησαν 10 λάθη στο πρώτο εικοσάλεπτο (20 ασίστ/14 λάθη σε ολόκληρο το ματς), εμφάνισαν αρκετά κενά διαστήματα και βρέθηκαν στο -22 (52-74) στο 30'. Απάντησαν στην συνέχεια με ένα σερί 13-0, βρίσκοντας ρυθμό με ένα διαφορετικό σχήμα (Μάντζαρη, Γκριν, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Αγραβάνη), έριξαν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στην τέταρτη περίοδο, αλλά οι Τούρκοι έλεγξαν τον ρυθμό από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης, φτάνοντας σχετικά εύκολα και δίκαια στην επικράτηση.

Έκαναν την "ζημιά" σε δημιουργία και επίθεση ο Ερτέλ (15π, 6ασ), ενώ δημιούργησαν προβλήματα στην επίθεση οι Αμερικανοί φόργουορντ της Εφές, Τόμας (14π, 6/9δ, 4ρ), Χάνεϊκατ (9π, 6ρ) και Μπράουν (13π, 6ρ). Ο Ολυμπιακός είχε για πρώτο σκόρερ τον Λοτζέσκι (14π), ο οποίος πήρε... φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο από την περιφέρεια (4/6τρ) , αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Εφές να προηγείται με 2-10 στο σκορ στο 4', με τους Τούρκους να "πληγώνουν" συνεχώς τους "ερυθρόλευκους" στο ανοιχτό γήπεδο. Οι Πειραιώτες, οι οποίοι ξαφνιάστηκαν από το δυναμικό ξεκίνημα του αντιπάλου, αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, όντας απελπιστικά άστοχοι τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και από την περιφέρεια, με τον Γκρέιντζερ να εκτοξεύει την διαφορά στο +12 (9-21) στο 9'. Η Αναντολού έτρεχε σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο, τελειώνοντας με ιδανικό τρόπο τις προσπάθειες της, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να δείχνουν ξεκάθαρη αδυναμία στο αμυντικό τρανζίσιον, αλλά και στα ριμπάουντ. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Τούρκους να προηγούνται με σκορ 18-26, με τους Λοτζέσκι και Σπανούλη να μαζεύουν την διαφορά.

Οι Πειραιώτες αναλώθηκαν σε αρκετά λάθη και στην δεύτερη περίοδο, με την Εφές όλα αυτά να τα τιμωρεί σε κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό, με τους "ερυθρόλευκους" να συνεχίζουν να έχουν κακές επιστροφές. Η Αναντολού στην δεύτερη περίοδο μέτρησε σερί 11-0, με τον εξαιρετικό Τόμας να "γράφει" το 18-35 στο σκορ στο 14', με την ελληνική ομάδα να είναι δίχως σκορ για τέσσερα λεπτά, έχοντας "σπάσει" τα καλάθια. Σπανούλης και Λοτζέσκι, με δύο σερί τρίποντα έδωσαν... ανάσα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία όμως αδυνατούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, χάνοντας και τα ριμπάουντ στην άμυνα (9 επιθετικά η Εφές στο πρώτο 20λεπτο). Οι Τόμας, Χάνεϊκατ και Ερτέλ είχαν δημιουργήσει πρόβλημα στον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε προβλήματα στην άμυνα, με τους Τούρκους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 33-50, σε ένα πρώτο μέρος που οι τυπικά γηπεδούχοι μέτρησαν 10 λάθη και 8 ασίστ, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους (11/3), που είχαν παραπάνω κατοχές στο παιχνίδι τους (18/29 δίποντα η Εφές και 7/16 ο Ολυμπιακός).

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με ένα διαφορετικό σχήμα, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να χρησιμοποιεί στο παρκέ τους Μάντζαρη, Γκριν, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου και Αγραβάνη, ένα σχήμα που έδωσε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση στους Πειραιώτες. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο στο 33' έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (65-74), με τους πρωταθλητές Ελλάδας να μετρούν σερί 13-0, έχοντας βάλει δύσκολα στους Τούρκους. Η πιεστική άμυνα των "ερυθρόλευκων", με μπροστάρη τον παθιασμένο Αγραβάνη στο "5", έδινε λύσεις και κατοχές στους τυπικά γηπεδούχους, με τους Σπανούλη-Πρίντεζη να επιστρέφουν στο παρκέ. Λοτζέσκι και Σπανούλης με τρίποντα στο 38' μείωσαν το σκορ σε 75-84, αλλά η Εφές συνέχιζε να ελέγχει τον ρυθμό έως και το τέλος του παιχνιδιού, φτάνοντας σχετικά εύκολα στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-50, 58-74, 79-86

Ανά δεκάλεπτο: 18-24, 15-26, 25-24, 21-12

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 12 (1τρ, 3ασ), Μπιρτς 8 (6ρ), Γιανγκ, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 12 (2τρ, 6ασ), Αγραβάνης 4 (2κοψ), Μιλουτίνοβ 8 (3ρ), Πρίντεζης 4 (2ασ), Παπανικολάου 7 (3ασ), Μάντζαρης 5 (1τρ), Χάκετ 3 (2ρ), Λοτζέσκι 14 (4/6τρ, 7ρ), Αθηναίου

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 14 (3ασ), Χάνεϊκατ 9, Μπαλμπάι 1, Μπράουν 13 (6ρ, 2κλ), Οσμάν 5 (6ρ, 2κλ), Κότον 8, Κορκμάζ 2, Γκρέιντζερ 11 (5ρ, 4ασ), Όμιτς 2, Ερτέλ 15 (6ασ), Ντάνστον 6 (8ρ, 2κλ)

Related content Τα στατιστικά του Ολυμπιακού στο ματς: βολές 17/21 (81%), δίποντα 18/35 (51%), τρίποντα 9/24 (38%), ριμπάουντ 28 (6 επ), κλεψίματα 7, λάθη 14, ασίστ 20, μπλοκ 4.

Τα στατιστικά της Αναντολού Εφές στο ματς: βολές 18/23 (78%), δίποντα 26/49 (53%), τρίποντα 5/17 (29%), 46 ριμπάουντ (18 επ), κλεψίματα 8, λάθη 13, ασίστ 18, μπλοκ 5.