Final Four: Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας

EUROLEAGUE / FINAL-4 2017 / ÏÓÖÐ - ÔÓÓÊÁ ÌÏÓ×ÁÓ / OLYMPIAKOS - CSKA MOSCOW (LATO KLODIAN / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Final Four μετά τη νίκη του επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (82-78), με τους παίκτες του να αποδίδουν εξαιρετικά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Αυτή είναι η κριτική της απόδοσής τους.

Ο Ολυμπιακός υλοποίησε έναν ακόμη άθλο στο Sinan Erdem, νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ( 82-78 ) και πήρε το εισιτήριο για έναν ακόμη τελικό. Το EuroLeague Greece αξιολογεί την παρουσία των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην Κωνσταντινούπολη.

Έρικ Γκριν: 8 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 2 κερδισμένα φάουλ

Ο Αμερικανός γκαρντ ξεκίνησε μουδιασμένα το πρώτο ημίχρονο, κάτι που μοιάζει λογικό αν αναλογισθούμε ότι αυτό είναι το πρώτο Final Four της καριέρας του. Στο δεύτερο ημίχρονο και όσο το ματς κυλούσε προς το τέλος του, όμως, θύμισε τον καλό εαυτό του. Στην αρχή η άμυνα της ΤΣΣΚΑ φρόντισε να μην του επιτρέπει το σουτ, αλλά να τον στέλνει προς το καλάθι. Στη συνέχεια, όμως, όταν βρήκε τον χώρο να σουτάρει με ρυθμό πέτυχε δύο πολύ καθοριστικά τρίποντα. Το τελευταίο μάλιστα στο τελευταίο λεπτό ήταν αυτό επί της ουσίας που έκρινε την αναμέτρηση. Είχε 0/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές (που σφράγισαν το τελικό αποτέλεσμα) και 2 ranking. Το γεγονός όμως ότι έμεινε στο ματς ως το τέλος και τέλειωσε επί της ουσίας το παιχνίδι λέει πολλά.

Κεμ Μπιρτς: 4 πόντοι (2/3 δίποντα), 4 ριμπάουνμτ, 2 κοψίματα

Ο Καναδός σέντερ έμεινε στο παρκέ για κάτι λιγότερο από 17 λεπτά. Δεν ξεκίνησε στο παιχνίδι, αλλά ήταν αυτός που το τελείωσε. Κέρδισε αρκετές μάχες στις δύο ρακέτες, βοήθησε πολύ στα ριμπάουντ και πέτυχε ένα καθοριστικό alley-hoop στο τελευταίο 3λεπτο μετά από δημιουργία του Βασίλη Σπανούλη. Ούτως ή άλλως είναι ένας παίκτης που θέλει να τελειώσει έτοιμες φάσεις (ασίστ - ριμπάουντ) τις οποίες δεν βρήκε. Αμυντικά έκανε καλή δουλειά και μάλιστα τη συνόδευσε με δύο εντυπωσιακά κοψίματα. Του "χρεώνεται" η ολιγορία του στην άμυνα πάνω στον Τεόντοσιτς, όταν του έδωσε το χώρο να σουτάρει και να ευστοχήσει. Είχε 2/3 δίποντα, δεν εκτέλεσε βολές, 2 επιθετικά ριμπάουντ και 2 αμυντικά και 6 στο ranking.

Πάτρικ Γιανγκ: 0 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο

Ο Αμερικανός σέντερ ήταν το τρίτος στο rotation και έπαιξε 8 λεπτά. Ήταν στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο όταν ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά και μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Είχε ενέργεια αμυντικά και ίσως να είχε μείνει παραπάνω στο παρκέ αν δεν είχε αφήσει τον Τζάκσον να σκοράρει δύο συνεχόμενες φορές. Βγήκε για λόγους τακτικής, αφού προτιμήθηκε ο πιο απειλητικός στην επίθεση Μιλουτίνοφ. Είχε 2 ranking και ήταν άστοχος στο ένα (δύσκολο) σουτ που επιχείρησε υπό την πίεση του χρόνου.

Ιωάννης Παπαπέτρου: 3 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο

Από τις κλασσικές περιπτώσεις που η στατιστική δεν λέει όλη την αλήθεια. Ο Παπαπέτρου είχε μόλις 3 πόντους (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), αλλά ήταν εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού. Η δική του παρουσία έπαιξε σημαντικό ρόλο στο να εξισορροπηθεί το παιχνίδι, όχι μια αλλά περισσότερες φορές. Έπαιξε στο post, κέρδισε φάουλ (3), προκάλεσε αναταρχή στην αντίπαλη άμυνα και παράλληλα ήταν εξαιρετικός αμυντικός, είτε χρειάστηκε να μαρκάρει 3άρι, είτε γκαρντ (ΝτεΚολό-Τεόντοσιτς), είτε να αλλάξει και να σπρώξει τον αντίπαλο ψηλό. Είχε 1/4 δίποντα, 0/2 δίποντα, 1/2 βολές και 3 ranking.

Βασίλης Σπανούλης: 14 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ

Ένα "καρμπόν" παιχνίδι όπως ο ημιτελικός του 2015. Ο Σπανούλης είχε 4 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας σκοράρει μόνο με βολές. Είχε πρόβλημα απέναντι στην pick-n-roll άμυνα της ΤΣΣΚΑ, η οποία τον υποχρέωνε να ντριμπλάρει περισσότερο και να μην βρίσκει την άμεση φάση όπως του αρέσει. Στο τρίτο δεκάλεπτο μοίρασε γρήγορα τη μπάλα και βρίσκοντας με άνεση τον αμαρκάριστο στην περιφέρεια, έπαιξε τεράστιο ρόλο στο να βρουν οι "ερυθρόλευκοι" ρυθμό και υψηλά ποσοστά. Αποχώρησε στην τρίτη περίοδο κάνοντας ένα "χαζό" τρίτο φάουλ στον Χίγκινς. Επέστρεψε στα τελευταία 7 λεπτά και σε εκείνο το σημείο κατέλαβε το παιχνίδι: είχε 10 πόντους και 1 ασίστ (στον Μπιρτς), βάζοντας μάλιστα τον Ολυμπιακό πρώτη φορά στο σκορ. Πήγε δυνατά στο καλάθι, κέρδισε προσωπικές φάσεις και έκρινε τον ημιτελικό. Είχε 3/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη, 6 κερδισμένα φάουλ και 13 ranking.

Δημήτρης Αγραβάνης: 8 πόντοι, 7 ριμπάουντ

Όπως και οι υπόλοιποι Έλληνες παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν έπαιξε κι αυτός καθοριστικό ρόλο. Είχε 8 πόντους με 2/4 τρίποντα και 2/3 βολές (και αυτές σε κερδισμένο τρίποντο), ενώ πήρε 7 ριμπάουντ, τα 3 εκ των οποίων επιθετικά. Μέτρησε 2 λάθη και 1 κερδισμένο φάουλ συγκεντρώνοντας 7 στο ranking, αγωνιζόμενος για 15 λεπτά. Με τη μαχητικότητα του ανανέωσε 3 επιθέσεις στην τελευταία περίοδο και αποτέλεσε την προσωποποίηση του "πείσματος" για τον Ολυμπιακό. Μάλιστα ο κόουτς Σφαιρόπουλος επέλεξε να τελειώσει το παιχνίδι με εκείνον στο "5", αλλά εν συνεχεία άλλαξε πλάνο βάζοντας τον Μπιρτς. Πολύ μεγάλη σημασία είχε και το τρίποντο που πέτυχε στη λήξη του ημιχρόνου, δίνοντας ψυχολογική ώθηση στην ομάδα του που πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο -7.

Νίκολα Μιλουτίνοφ: 5 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ

Ο Σέρβος σέντερ έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ξεκίνησε στην 5άδα και στα δύο ημίχρονα και έδωσε λύσεις με το μεγάλο κορμί και την έντονη παρουσία του μες στο καλάθι. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο φόρτωσε τον Κουρμπάνοφ με τρία φάουλ στις αλλαγές και έβαλε την ομάδα του από πολύ νωρίς στο μπόνους των ομαδικών. Γενικότερα προκάλεσε πονοκέφαλο στην άμυνα της ΤΣΣΚΑ κάθε φορά που έκανε την επιλογή να "αλλάζει" και να τον αφήνει με κοντύτερο παίκτη. Είχε 2/2 δίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ (1 επιθετικό), 2 ασίστ (!), 3 λάθη, 3 κερδισμένα φάουλ και 5 στο ranking, παίζοντας για 13 λεπτά.

Γιώργος Πρίντεζης: 14 πόντοι, 7 ριμπάουντ

Βάσει ranking ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του Ολυμπιακού, αφού είχε το υψηλότερο (15). Μέτρησε 2/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 7/8 βολές, εξαργυρώντας έτσι τα 6 φάουλ που κέρδισε από τους παίκτες της ΤΣΣΚΑ και περισσότερο από τον Βοροντσέβιτς τον οποίο έβγαλε εκτός παιχνιδιού. Ο Πρίντεζης μπορεί να μην βρήκε πόντους από το αγαπημένο του post-up παιχνίδι (λόγω της παγίδας από τη δυνατή πλευρά), αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να σκοράρει 14 πόντους και να δώσει βοήθεια στο ριμπάουντ (τα 4 επιθετικά) σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Κώστας Παπανικολάου: 14 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ

Ο διεθνής φόργουορντ έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι! Ήταν πρώτος σκόρερ (μαζί με Πρίντεζη-Σπανούλη) σκοράροντας 14 πόντους και ο πρώτος ριμπάουντερ με 9 (τα 4 επιθετικά). Είχε ακόμη 1 ασίστ, 1 λάθος και 1 κλέψιμο έχοντας 13 στο ranking στα 24'38'' που αγωνίστηκε. Η πολυτιμότερη συνεισφορά του ήταν το γεγονός ότι κράτησε τον Ολυμπιακό όταν βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά. Τα 4/7 τρίποντα ήταν ευεργετικά. Είχε ακόμη 1/5 δίποντα, ενώ δεν εκτέλεσε βολές. Πήγε στο post, όπου είχε κερδισμένες και χαμένες φάσεις, ωστόσο, έπαιξε με μεγάλη αυτοπεποίθηση και έδωσε πολλά στην άμυνα, έχοντας εκεί τον τίτλο του κορυφαίο χωρίς συναγωνισμό.

Βαγγέλης Μάντζαρης: 12 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ

Και αυτός ανήκει στο γκρουπ των (Ελλήνων) παικτών που διακρίθηκαν. Είχε 0/3 δίποντα, αλλά 4/9 τρίποντα, παρότι μάλιστα ξεκίνησε άστοχος. Έβαλε όμως μεγάλα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ο πρωταγωνιστής στο διάστημα που ο Βασίλης Σπανούλης βρισκόταν στον πάγκο. Είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ και το γεγονός ότι έπαιξε τον περισσότερο χρόνο από κάθε άλλον "ερυθρόλευκο" λέει όλη την ιστορία.