Εχασε από την Ζάλγκιρις και περιμένει ο Ολυμπιακός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ / EUROLEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +16, όμως δεν άντεξε απέναντι στην Ζάλγκιρις, έχασε με 85-86 στην παράταση και περιμένει να μάθει θέση και αντίπαλο. Η ήττα των ερυθρολεύκων, έδωσε το πλεονέκτημα έδρας στον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +16, έδειξε ότι θα νικήσει την Ζάλγκιρις, όμως δεν άντεξε ως το τέλος. Η ομάδα του Κάουνας γύρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 86-85 στην παράταση και έκανε δώρο στον Παναθηναϊκό το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της EuroLeague.

Οσο για τον Ολυμπιακό, θα περιμένει το ματς της Ρεάλ για να δει αν θα είναι 3ος ή 4ος στην κανονική περίοδο και ποιος θα είναι αντίπαλός του στα πλέι οφ. Θα μπορούσε να γνωρίζει ήδη τη μοίρα του, αλλά ο Γιανκούκας έδωσε τη νίκη στην Ζαλγκίρις 2.09'' πριν από τη λήξη της παράτασης, με τον Σπανούλη να αστοχεί στο τρίποντο που θα έδινε στους ερυθρόλευκους τη νίκη.

Η εξέλιξη...

Ο ορεξάτος Σπανούλης καθοδήγησε τον Ολυμπιακό στην αρχή της αναμέτρησης και μαζί με τον πενταδάτο Τόμπσον, αποτέλεσαν τις βασικές αιτίες του 25-10 στην πρώτη περίοδο. Οι δυο τους ήταν ασταμάτητοι, την ίδια στιγμή που η Ζάλγκιρις έμοιαζε να πελαγοδρομεί και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Οι Λιθουανοί εκμεταλλεύτηκαν το μικρό ροτέισον των ερυθρολεύκων και προς στιγμήν αντέδρασαν, με τους Γουάιτ και Πάνγκος να δίνουν τις λύσεις. Η Ζάλγκιρις μείωσε σε 32-25 στο 16', αλλά Στρέλιεκς, Σπανούλης και Παπαπέτρου έκαναν την απαραίτητη δουλειά, ούτως ώστε η διαφορά να μείνει διψήφια στο ημίχρονο (42-30).

Ο Ρόμπερτς έκανε με γκολ φάουλ και εν συνεχεία με ένα τρίποντο το 51-35 στο 24' , ο ίδιος έγραψε και το 57-41 στο 26'. Λίγο μετά έγινε και το 59-43 και τότε το σκηνικό άλλαξε. Η Ζαλγκίρις απάντησε με σερί 0-13, με τον Ούντριχ να αναλαμβάνει δράση και τον Μίτσιτς να διαμορφώνει το 59-56 στο 30'.

Το ματς πήρε άλλη τροπή, η Ζάλγκιρις δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο Ντέιβις ισοφάρισε σε 69-69 στο 36' και ο Μιλάκνις με τρίποντο έκανε το 71-74 στο 37'. Ο Μιλουτίνοβ μείωσε σε 73-74 , αλλά ο Ουλανόβας με γκολ φάουλ έγραψε το 73-77 στο 37'.

Ο Μιλουτίνοφ με 3/4 βολές μείωσε σε 76-77, αλλά ο Μιλάκνις με τρίποντο απάντησε για το 76-80. Ο Μιλουτίνοβ έκανε το 78-80 στα 42'' και ο Γουίλτζερ με κάρφωμα ισοφάρισε σε 80-80 5'' πριν από το τέλος, στέλνοντας το ματς στην παράταση, αφού ο Γιανκούκας αστόχησε.

Στην παράταση ο Μιλάκνις έκανε το 80-82, ο Ντέιβις το 80-84 στο 43:24 και ο Μιλουτίνοβ πέτυχε τους πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στο έξτρα πεντάλεπτο με 2/2 βολές.

Ο Μπράουν με 1/2 βολές μείωσε σε 83-84 και ο Γουίλτζερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ για να γράψει το 85-84, μόλις 8'' πριν από τη λήξη. Ο Γιανκούνας με δικό του επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 85-86 2.9'' πριν από το τέλος. Ο Σπανούλης είχε ελεύθερο τρίποντο από τα 7 μέτρα για τη νίκη του Ολυμπιακού, αλλά στάθηκε άτυχος.

Ο MVP

Ο Παούλιους Γιανκούνας ήταν αυτός που έβαλε το καλάθι της νίκης για τη Ζάλγκιρις, στο φινάλε της παράτασης. Έκανε σπουδαία δουλειά, όντας υποχρεωμένος να παίξει για αρκετή ώρα στο "5" απέναντι στον Νίκολα Μιλουτίνοβ. Στατιστικά, στα 19'40'' που βρέθηκε στο παρκέ, είχε 15 πόντους (με 7/8 δίποντα, 1/1 βολή), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Στο έκτο του ματς στην EuroLeague με τον Ολυμπιακό, ο Μπόμπι Μπράουν βρήκε τον τρόπο να πετύχει τρίποντο. Στα 5 πτοηγούμενα παιχνίδια είχε 0/12, αστόχησε στο πρώτο που επιχείρησε κόντρα στην Ζάλγκιρις και εν τέλει ευστόχησε στην 14η προσπάθειά του σε ευρωπαϊκή αναμέτρηση των ερυθρολεύκων. Αυτό, βέβαια,δεν άλλαξε τη συνολική του εικόνα, αφού και πάλι η απόδοσή του δεν ήταν καθόλου καλή.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά 15 πόντων στο 10' και 16 στο 26', όμως δεν κατάφερε να τη διατηρήσει ως το τέλος. Η Ζαλγκίρις επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Ζάλγκιρις βρλεθηκε στο +4, ο Ολυμπιακός έστειλε το παιχνίδι στην παράταση κι εκεί πήρε τη νίκη χάρη στο καλάθι του Γιανκούνας.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περισσότεροι από 5.000 φίλοι του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, αριθμός σημαντικός αν αναλογιστούμε την ώρα και την ημέρα της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία Γκονθάλεθ (Ισπανία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Σίλβα (Πορτογαλία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10, 42-30, 59-56, 59-56, 85-86.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 16 (5/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ασίστ), Μιλουτίνοβ 15 (9 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 8 (1), Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 12 (3), Μπόγρης, Ουίλτζερ 9, Τόμπσον 8 (7 ριμπάουντ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (4/7 δίποντα, 10/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Πάνγκος 6 (2/7 σουτ, 6 ασίστ), Τουπάν 6, Ούντριχ 6 (8 ασίστ), Γιανκούνας 15 (7/8 δίποντα, 1/1 βολή), Μασιούλις, Μιλάκνις 8 (2), Μίτσιτς 5, Ουάιτ 7 (5 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Σφαιρόπουλος: 22/33 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 20/26 βολές, 28 ριμπάουντ (22+6), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ζάλγκιρις: 29/57 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 16/22 βολές, 29 ριμπάουντ (20+9), 20 ασίστ, 13 κλεψίματα, 15 λάθη, 4 τάπες.