Έτσι εκτέλεσε ο Πρίντεζης τους "μπλαουγκράνα"

Όρεξη να 'χετε, να βλέπετε τι έκανε ο Γιώργος Πρίντεζης, στο δεδομένα καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του, στη Euroleague -βάσει του συστήματος αξιολόγησης! Δείτε σε videos πώς ηγήθηκε του ιστορικού break που απήλαυσε ο Ολυμπιακός, στο "Παλαού Μπλαουγκράνα".

Το 63-76 που πήρε μαζί του ο Ολυμπιακός, όπως έφευγε από τη Βαρκελώνη, για να μεταφέρει τη σειρά των playoffs με την Μπαρτσελόνα (είναι στο 1-1), στο ΣΕΦ, ήταν η πρώτη νίκη των "ερυθρόλευκων" στο "Παλαού Μπλαουγκράνα", στους 10 τελευταίους αγώνες τους... εκεί, ενώ έβαλαν τελεία και στο σερί νικών της "Μπάρτσα", που είχε φτάσει στο 8-0 .

Αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής της βραδιάς, ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος φυσικά και αναδείχθηκε MVP της δεύτερης ημέρας των playoffs.

Με αφορμή τα όσα έκανε στην Καταλονία, βρήκαμε ποιο ήταν το προηγούμενο καλύτερο παιχνίδι του, βάσει πάντα του συστήματος αξιολόγησης -διότι το "πεταχτάρι" στον τελικό του 2012, είναι μια κατηγορία μόνο του. Ήταν στις 27/10 του 2011, οπότε είχε φτάσει τους 31 βαθμούς στο ranking , με ματς με τη Φενέρμπαχτσε, για την κανονική περίοδο. Μάλιστα, κάποιες από εκείνες τις επιδόσεις, παραμένουν ως ρεκόρ στην καριέρα του.

Άλλο πράγμα όμως, η regular season και άλλο τα playoffs. Οπότε, με τη βοήθεια του Κώστα Χολίδη που ανέλαβε... την παραγωγή των videos, πάμε να θυμηθούμε τι ακριβώς έκανε το βράδυ της Παρασκευής (17/4), ο διεθνής φόργουορντ, ο οποίος σε 27.55'' συμμετοχής, είχε 22π., με 8/9 διπ. και 2/4 τριπ., 7-2 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 0 λάθη και πέντε κερδισμένα φάουλ.

Η... ταινία της βραδιάς του

Στην πρώτη κατοχή του Ολυμπιακού, με την εκκίνηση του ματς, ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ, στο τρίποντο του Μάντζαρη (παίκτης, που ειρήσθω εν παρόδω, είχε 4/4 σουτ από τα 6.75, για πρώτη φορά στην καριέρα του).

Συνέχισε, με ένα ποστάρισμα στον Ντόλμαν, τον οποίον έκανε... ό,τι ήθελε -όπως και τον Νάχμπαρ, όπως και τον Λάμπε.

Ακολουθεί επιθετικό ριμπάουντ, κερδίζει φάουλ και ακολούθως, χάνει ένα από τα ελάχιστα σουτ που έχασε αυτό το βράδυ

Συνεχίζει με καλή άμυνα και προσπάθεια για κλέψιμο

...και νέο ποστάρισμα, για το 3-7, στο 3.50, ενώ μετά παίρνει ριμπάουντ, έπειτα από άστοχο δίποντο του Ντόλμαν. Εν συνεχεία, αποσύρεται, για να διατηρήσει τη φρεσκάδα στη συνέχεια.

Στη δεύτερη περίοδο, σηκώνεται από τον πάγκο μετά το 0-6 της Μπαρτσελόνα και ξεκινά με ένα χουκ, με το αριστερό χέρι

Στο 13', κλέβει και βγαίνει στον αιφνιδιασμό, τον οποίον ολοκληρώνει με εντυπωσιακό κάρφωμα.

Στο 13.45 αρχικά κερδίζει φάουλ και στη συνέχεια ποστάρει τον Νάχμπαρ και σκοράρει

Συνεχίζει να είναι σε όλες τις φάσεις, για να προσθέσει ένα ακόμα ριμπάουντ στη συλλογή του.

Αποσύρεται στα 2.50'' πριν το τέλος του πρώτου μισού και επιστρέφει ένα λεπτό μετά, για να κερδίσει άλλο ένα φάουλ.

Κλείνει το πρώτο ημίχρονο, με τρίποντο

Η τρίτη πράξη ξεκινά με αντεπίθεση των "μπλαουγκράνα", χάρη στην οποία φτάνουν στο 31-35 (21.50). Ο Πρίντεζης σηκώνεται από τον πάγκο και γίνεται ο λόγος που η παρέα του απομακρύνεται εκ νέου. Ξεκινά ταπεινά.

Ακολουθεί ένα ακόμα ριμπάουντ

Συνεχίζει με ένα "πεταχτάρι" (το trademark του οποίου το... έχει ο ίδιος), στη λήξη της επίθεσης

Με εξαιρετικό τρόπο κρατά τους... ανταγωνιστές του, μακριά από τη διεκδίκηση ριμπάουντ

Στα 2.45'' για την ολοκλήρωση της περιόδου, φτάνει τους 20 πόντους (με 9/10 σουτ), διαμορφώνοντας το 41-51.

Αφήνει το τελείωμα της τρίτης πράξης, στον αρχηγό του Ολυμπιακού, Βασίλη Σπανούλη, ενώ προσθέτει και ένα επιθετικό ριμπάουντ.

Παραμένει στο παρκέ, για το τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο ξεκινά με... το δικό του τρόπο.

Για να... σας κρατήσουμε σε εγρήγορση, δείτε και ένα από τα μόλις 3 σουτ που έχασε.

Στο 36.38'' αυξάνει και κατά 1 τα ριμπάουντ του (τελείωσε με 9)

Ολοκληρώνει το καλύτερο παιχνίδι, της καριέρας του, με δυο εξαιρετικές άμυνες -διατηρώντας στο πικ την ενέργεια του.