"Αυτοκτόνησε" ο Ολυμπιακός, τον "φρέναρε" η Μπάμπεργκ με 67-65

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός "χάρισε" το τέταρτο δεκάλεπτο στην Μπάμπεργκ, τήρησε την αρνητική παράδοση και για τέταρτη φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις επιστρέφει από την Βαμβέργη ηττημένος (67-65).

Οι Πειραιώτες, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Νίκολα Μιλουτίνοφ και Δημήτρη Αγραβάνη, είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στην τέταρτη περίοδο υπέστησαν καθίζηση και η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι κάνοντας επιμέρους σκορ 17-7 πήρε τη νίκη με 67-65. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αυξήσει σε 6-0 το σερί που έτρεχε στην EuroLeague, ηττήθηκε για 4η φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Βαμβέργη και υποχώρησε στο 9-3, ενώ περιμένει να μάθει το αποτέλεσμα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για να δει αν θα παραμείνει στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα ή αν θα μείνει μόνος στη 2η. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας από την πλευρά της ύστερα από δύο συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στις επιτυχίες και ανέβηκε στο 6-6.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης εξελίχθηκαν σε μία... μονομαχία των Ράιτ και Πρίντεζη, με τον Αμερικανό φόργουορντ να οδηγεί στο +4 (9-5, 4') την ομάδα του, η οποία διατήρησε το προβάδισμα ως τέλος της περιόδου. Ο Ρόμπερτς, όμως, φώναξε "παρών" και οι Πειραιώτες στο φινάλε της πρώτης περιόδου μειώσαν σε απόσταση... αναπνοής (15-14, 10').

Ο Ουίλτζερ πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (15-17, 11'), ενώ όταν στην... εξίσωση του διαγωνισμού τριπόντου μπήκε και ο Μάντζαρης ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 4-16 για το 19-30 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Η Μπάμπεργκ βρίσκοντας λύσεις πάλι από τον Ράιτ πλησίασε στο -4 (28-32), αλλά οι Σπανούλης (6π.) και Πρίντεζης (2π.) φρόντισαν οι "ερυθρόλευκοι" να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +8 (32-40).

Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα στην τρίτη περίοδο και διατηρήθηκαν σταθερά σε θέση οδηγού. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βασιζόμενη στην άμυνά της και στην... ηρεμία που της έδινε ο Σπανούλης ξέφυγε με 38-50 στο 25'. Ο Ρούμπιτ αρχικά ήταν εκείνος που κράτησε "όρθια" την Μπάμπεργκ, ενώ στη συνέχεια ο Χάκετ φρόντισε να την διατηρήσει σε επαφή με το σκορ (50-58, 30').

Οι ομάδες στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου σκόραραν με το... σταγονόμετρο και Ολυμπιακός με καλάθι του Παπαπέτρου προηγήθηκε με 10 πόντους (52-62, 34'). Ο Ράιτ με εύστοχο τρίποντο μείωσε γρήγορα (55-62, 35'), ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Χάκετ, ο οποίος 3:55 πριν από την λήξη ισοφάρισε σε 62-62. Ο Ρούμπιτ πίσω από την γραμμή του τριπόντου στο 37:05 επανέφερε για πρώτη φορά μετά το 10' την Μπάμπεργκ σε θέση οδηγού (65-62) και ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει κακές επιλογές στην επίθεση δίνοντας την ευκαιρία στον Χίκμαν να γράψει το 67-62 (39:11). Ο Στρέλνιεκς (3π.) 33,2'' πριν από την λήξη μείωσε σε 67-65 και ο Χίκμαν αστόχησε σε τρίποντο. Οι Χάκετ και Στρέλνιεκς "μονομάχησαν" - με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για φάουλ - για το ριμπάουντ και τελικά η κατοχή της μπάλας πέρασε στον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε στη διάθεσή του 10,1''. Ο Σπανούλης καθυστέρησε, δεν βρήκε χώρο για να δράσει και πάσαρε στον Ρόμπερτς που αστόχησε σε σουτ τριών πόντων υπό πολύ άσχημες προϋποθέσεις. Η μπάλα κατέληξε στον Παπανικολάου, αλλά δεν υπήρχε χρόνος, ώστε ο Ελληνας φόργουορντ να εκδηλώσει επίθεση και η Μπάμπεργκ πήρε τη νίκη.

Ο MVP

Ο Ντορέλ Ράιτ (20π., 7ρ., 2λ.) ήταν ο κορυφαίος των νικητών βάσει ranking, αλλά οι Ντάνιελ Χάκετ (13π., 6ρ., 2ασ,μ 1λ.)και Ογκουστίν Ρούμπιτ (15π., 3ρ., 1κλ.) ήταν εκείνοι που "κράτησαν" την ομάδα τους στο δεύτερο ημίχρονο, με τον τέως γκαρντ του Ολυμπιακού μάλιστα στο φινάλε να οδηγεί την Μπάμπεργκ στη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ολυμπιακός είχε 10/10 βολές και μοίρασε 17 ασίστ έναντι 8 της Μπάμπεργκ, η οποία, όμως, υπέπεσε μόλις σε 6 λάθη. Τα δύο από τα τρία εύστοχα τρίποντα της γερμανικής ομάδας στο παιχνίδι ήταν στην τέταρτη περίοδο, ενώ ο Ρούμπιτ ύστερα από τρεις ανεπιτυχείς προσπάθειες στη φετινή EuroLeague, στο 37:05 ευστόχησε για πρώτη φορά σε τρίποντο για το 65-62. Το στατιστικό, όμως, που ξεχωρίζει περισσότερο είναι οι 7 πόντοι που σημείωσε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Θα μπορούσε κάποιος να σταθεί στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού, αν δεν είχαν προηγηθεί τόσες άσχημες επιλογές στην τέταρτη περίοδο. Οι Πειραιώτες δεν βρήκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα της Μπάμπεργκ και όσο κυλούσε ο χρόνος είχαν έλλειψη καθαρού μυαλού, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να μείνουν άποντοι για πέντε λεπτά κι εντέλει να ηττηθούν.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "παρών" στην "Brose Arena" έδωσαν 6.150 φίλαθλοι, ενώ ανάμεσά τους βρέθηκαν και 300 Ελληνες, οι οποίοι, όμως δεν έφυγαν από το γήπεδο χαμογελαστοί.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ (Σλοβενία), Γκαρθία Γκονθάλεθ (Ισπανία), Μπισάν (Γαλλία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 32-40, 50-58, 67-65.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 13 (5/9δ., 0/1τρ., 3/5β., 6ρ., 2ασ., 1κλ., 2λ.), Χίκμαν 11(3/5δ., 1/8τρ., 2/3β. 5ρ.μ 2ασ., 1λ.), Ράιτ 20(7/9δ., 1/3τρ., 3/3β., 7ρ., 2λ.), Ζήσης 6 (2/6δ., 2/2β., 3ρ., 2ασ., 1κλ., 1λ.), Νίκολιτς (3ρ., Στάιγκερ, Λο (1ασ.), Ρούμπιτ 15(5/8δ., 1/1τρ., 2/2β., 3ρ., 1κλ.), Χέκμαν Ραντόσεβιτς 2 (0/3δ., 2/4β.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 2(1/4δ., 8ριμπ., 3 ασ., 3λ.), Παπαπέτρου 2 (1/2δ., 0/1τρ., 1ρ., 1λ.), Σπανούλης 11 (0/2δ., 2/4τρ., 5/5β., 4ασ., 1λ.), Στρέλνιεκς 8(1/3δ.,2/5τρ., 2 κλ., 2 ασ., 2ρ., 1λ.), Πρίντεζης 12(4/8δ., 1/2τρ., 1/2β., 7 ριμπ., 2 ασ., 1κλ., 1λ.), Παπανικολάου 8(0/1δ., 2/4 τρ., 2/2β., 7ριμπ., 1ασ., 2κλ.), Μάντζαρης 3(1/2τρ., 2ασ.), Ρόμπερτς 7(2/4δ., 1/4τρ., 4ρ., 2ασ.), Μπόγρης (0/3δ.), Ουίλτζερ 10(1/2δ., 2/4τρ., 2/2β., 2ρ. ), Τόμπσον 2 (1/1δ.).

Ομαδικά στατιστικά Μπάμπεργκ: 67 πόντοι, 22/42 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 14/19 βολές, 33 (26-3) ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη, 0 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 65 πόντοι, 11/30 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 10/10 βολές, 35 (25-10) ριμπάουντ, 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 0 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα φιλοξενήσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (20/12) στο ΣΕΦ, ενώ η Μπάμπεργκ στην 13η "στροφή" της EuroLeague θα ταξιδέψει στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει την Ζαλγκίρις (19/12).