Ο Γκάουντλοκ έσωσε την Μακάμπι στην παράταση

Η Μακάμπι βρέθηκε να χάνει με -11 με 70 δευτερόλεπτα να μένουν για την λήξη του αγώνα, αλλά έστειλε το ματς στην παράταση (88-88) και στον έξτρα χρόνο νίκησε την Ναχαρίγια με 97-93, έχοντας για κορυφαίο τον Γκάουντλοκ με 21 πόντους.

Για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο Ισραήλ, η Μακάμπι Τελ Αβίβ είδε... τον χάρο με τα μάτια της. Οι "κίτρινοι" βρέθηκαν να χάνουν με -11 μρ 70 δευτερόλεπτα να μένουν για την λήξη της κανονικής διάρκειας, αλλά ακολούθως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Γκάουντλοκ έστειλαν τον ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειξε χαρακτήρα, είχε μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας και κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη με σκορ 93-97, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον τρομερό Γκάουντλοκ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του ο Ρουντ με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ στο παιχνίδι, πολύτιμη και η συνεισφορά του Σίλεϊ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 62-54, 88-88, 83-97