Νίκησε μόλις... ξύπνησε η Μπασκόνια

Μετά από ένα κάκιστο β' δεκάλεπτο, η Μπασκόνια βγήκε στο παρκέ και έπαιξε επιθετικά, κάνοντας την ανατροπή απέναντι στην Ανδόρα (88-75). Νίκη για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ, που διατηρήθηκε στην τετράδα της Liga Endesa.

Ένα απογοητευτικό δεκάλεπτο (το δεύτερο) λίγο έλειψε να στοιχίσει στην Μπασκόνια τη νίκη, στο παιχνίδι με την Ανδόρα. Η αντίδραση των παικτών του Πέδρο Μαρτίνεθ μετά την ανάπαυλα ήταν, όμως, εντυπωσιακή με αποτέλεσμα να προκύψει η ανατροπή και η νίκη να καταλήξει στη δική τους πλευρά (88-75).

Ένας πρώην παίκτης της Μπασκόνια, ο Γιάκα Μπλάζιτς (18 πόντοι), ήταν αυτός που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά με τους 18 πόντους που σημείωσε, την ώρα που Χάιμε Φερνάντεθ ήταν άστοχος (3/11 σουτ). Η ομαδική δουλειά και η επιθετική πολυφωνία των γηπεδούχων αποδείχθηκε όμως καταλυτική, με το παιχνίδι να έρχεται... τούμπα στη γ' περίοδο για λογαριασμό των γηπεδούχων, οι οποίοι από εκεί κι έπειτα προστάτευσαν το προβάδισμά τους δίχως ουσιαστικό πρόβλημα.

Για την Ανδόρα, ο Βλάντο Γιάνκοβιτς είχε 7 πόντους (με 1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/2 βολές), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 19'55'' συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 34-40, 62-58, 88-75.

Οι πόντοι της Μπασκόνια (Μαρτίνεθ): Βόιτμαν 7 (1), Χουέρτας 11 (1), Μπομπουά 13 (2), Πουαριέ 2 (9 ριμπάουντ), Γκαρίνο 4, Βιλντόζα 12 (2), Τίμα 2, Τζάνινγκ 11 (3), Ντιόπ 14, Σενγκέλια 12 (1).