Νίκη-θρίλερ της Μπασκόνια στην Τενερίφη

Η Μπασκόνια επιβλήθηκε με 76-72 της Τενερίφης εκτός έδρας και την προσπέρασε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Πρώτα την χειροκρότησε για την κατάκτηση του Basketball Champions League και μετά της "έκλεισε το σπίτι"!

Για τη Μπασκόνια ο λόγος, η οποία επιβλήθηκε με 76-72 της Τενερίφης εκτός έδρας στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 30η αγωνιστική της ACB. Ένα αποτέλεσμα που βοήθησε την ομάδα από την χώρα των Βάσκων να προσπεράσει την Τενερίφη στην βαθμολογία, αφού πλέον βρίσκεται στην 3η θέση με ρεκόρ 20-8, έναντι 19-9 της ομάδας του Γιώργου Μπόγρη.

Οι Άνταμ Χάνγκα και Ροντρίκ Μπουμπουά είχαν από 14 πόντους για τους νικητές. Για την Τενερίφη, ο Ριτσότι είχε 18 πόντους (αλλά αστόχησε σε σουτ που θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση με το σκορ στο 72-74, με τον Χάνγκα αν διαμορφώνει με βολές το τελικό σκορ) και ο Ντούρνεκαμπ 17 πόντους. Ο Γιώργος Μπόγρης ξεκίνησε στην βασική πεντάδα και είχε 6 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 13 λεπτά συμμετοχής.