Ένατη σερί νίκη για Μπασκόνια στη Liga Endesa

Η Μπασκόνια έφτασε τις εννέα σερί νίκες στη Liga Endesa, με την Χιπούσκοα θα είναι το νέο "θύμα" της (84-72). Εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση της κατάταξης η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ.

Στη δεύτερη θέση της Liga Endesa εδραιώθηκε η Μπασκόνια, μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Χιπούσκοα (84-72). Το έργο της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνεθ ήταν σαφώς πιο εύκολο από αυτό προ διημέρου απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, πλην όμως η κούραση περιέπλεξε κάπως την κατάσταση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, βρέθηκαν στο +10 (42-32) στο ημίχρονο, αλλά η αντίδραση της Μπασκόνια ήταν εντυπωσιακή. Μέσα σε ένα δεκάλεπτο (το γ'), άλλαξε άρδην την εικόνα και τον ρυθμό της αναμέτρησης, με τον Ματ Τζάνινγκ (16 πόντοι με 4/7 τρίποντα) και τον Τόρνικε Σενγκέλια (14 πόντοι) να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Με όπλο την ευστοχία στα σουτ δύο πόντων (20/29 - 68%), οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν στο β' μέρος και έφτασαν στην ένατη σερί νίκη τους στη Liga Endesa.

Ένα σερί που τους έχει φέρει στη δεύτερη θέση της κατάταξης, την ώρα που μετρούν επίσης πέντε διαδοχικές νίκες στην EuroLeague!

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-32, 59-64, 72-84.

Οι πόντοι της Μπασκόνια (Μαρτίνεθ): Βόιτμαν 8 (2), Χουέρτας 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μπομπουά 11 (4/13 σουτ, 4 ασίστ), Πουαριέ 11 (6 ριμπάουντ), Γκαρίνο 11 (6 ριμπάουντ), Βιλντόζα, Τζάνινγκ 16 (4/7 τρίποντσα), Ντιόπ, Γκρέιντζερ 4, Σενγκελια 13 (1).

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Ανδόρα συνέτριψε εντός έδρας τη Σαραγόσα (100-77), με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να έχει 12 πόντους (με 4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 1/2 βολές), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 17'14'' συμμετοχής.