Το ντέρμπι στην Φενέρμπαχτσε, 83-60 την Μπεσίκτας

FBBASKETBOL

Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε "στροφές" στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Μπεσίκτας για την 28η αγωνιστική της τουρκικής λίγκας και πήρε με άνεση τη νίκη με 83-60.

Η Φενέρμπαχτσε (25-3) του Ζέλικο Ομπράμτοβιτς και του Κώστα Σλούκα νίκησε με 83-60 την Μπεσίκτας (21-7) σε παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του "Ζοτς" και του Έλληνα γκαρντ, ο οποίος σε 15:35 συμμετοχής σημείωσε 9 πόντους (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές) και μοίρασεε 1 ασίστ, επέβαλλε τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο και κυριαρχώντας στην τέταρτη περίοδο, όταν έκανε επιμέρους σκορ 30-16, έφτασε άνετα στη νίκη.

Οι Μπόμπι Ντίξον (18π., 5/9 τριπ.) και τον Τζέισον Τόμπσον (11π., 9ρ.) και Σινάν Γκιουλέρ (14π., 4ασ.) ξεχώρισαν από την πλευρά των νικητών, ενώ ο Τζος Άνταμς σημείωσε 20 πόντους (4/7 διπ., 4/7 τριιπ.) και ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν βρήκα τις λύσεις στα προβλήματα που έθεσε η άμυνα των αντιπάλων τους.

Δεκάλεπτα: 17-16, 34-29, 53-44, 83-60

Οι πόντοι της Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ντουβερίογλου 6, Ντίξον 18 (5), Νάναλι 5 (1), Μαχμούτογλου 7, Μέλι 8, Χερσέκ 3 (1), Αρνά, Βέσελι 2 (7 ασίστ), Τόμπσον 11 (5/7 δίποντα, 1/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκιουλέρ 14 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές), Σλούκας 9 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ασίστ), Ντατόμε.