Πήρε το ντέρμπι η Φενέρμπαχτσε με... clutch Σλούκα

Ο Κώστας Σλούκας έβαλε 14 πόντους, μοίρασε 7 ασίστ και βοήθησε τη Φενέρμπαχτσε να νικήσει τη Μπάνβιτ 76-71 στο ντέρμπι κορυφής του τουρκικού πρωταθλήματος, λίγες ημέρες πριν από την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό.

Μία εβδομάδα μετά την εκτός έδρας ήττα από την Τόφας η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στις επιτυχίες στο τουρκικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε τη μέχρι πρότινος πρωτοπόρο Μπάνβιτ 76-71 και την “έπιασε” στον βαθμολογικό πίνακα, με τον Κώστα Σλούκα να είναι ένας από τους παίκτες που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην επικράτηση της ομάδας του.

Ο 26χρονος γκαρντ πέτυχε 14 πόντους με 10/10 ελεύθερες βολές και 2/6 σουτ, μοίρασε 7 ασίστ και έβαλε έξι από τους πόντους του (όλους με βολές) στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης. Ο Νίκολα Κάλινιτς πέτυχε 16 πόντους, ο Επε Ούντο πρόσθεσε άλλους 14 (και 9 ριμπάουντ), ωστόσο οι παίκτες που έβαλαν όλα τα κρίσιμα καλάθια στην τέταρτη περίοδο ήταν ο Μαχμούτογλου και ο Ντίξον.

Η Φενέρμπαχτσε δέχτηκε ένα σερί 7-0 και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 54-56, ωστόσο μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα δικό της σερί 11-0 (με διαδοχικά τρίποντα από τους Μαχμούτογλου, Ντίξον να κάνουν την αρχή) και δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα, παρότι η Μπάνβιτ πλησίασε μέχρι τους δύο πόντους στο 36' (65-63). Στο φινάλε ο Σλούκας ήταν ψύχραιμος και με 6/6 βολές στα τελευταία δύο λεπτά διασφάλισε τη νίκη για την ομάδα του.

* Οι δύο ομάδες κράτησαν ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του τρομοκρατικού χτυπήματος στο ποδοσφαιρικό γήπεδο της Μπεσίκτας .

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 35-36, 54-56, 76-71

Φενέρμπαχτσε: Ούντο 14 (9ρ.), Μαχμούτογλου 5, Αντιτς 8, Σλούκας 14 (7ασ.), Βέσελι 4, Κάλινιτς 16, Ντίξον 10, Ντατόμε 5.

Μπάνβιτ: Μούριτς 2, Κούλιγκ 5, Γκιουκάλπ, Ορελικ 22 (5/7τρ., 7ρ.), Ακιέλ 2, Μουτλού, Βίντμαρ 13 (6ρ.), Τσάπελ 3, Μουτάφ 13 (6ασ.), Θίοντορ 11.