Μετά κόπων και βασάνων το 1-0 στους τελικούς η Φενέρμπαχτσε!

Η Φενέρμπαχτσε δυσκολεύτηκε τρομερά, όμως επικράτησε της Μπεσίκτας (75-69) για το 1-0 στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης με... περίπατο, αλλά και αρκετά κουρασμενη, η Φενέρμπαχτσε υποδέχθηκε τη Μπεσίκτας και τη νίκησε με δυσκολία (75-69) για το προβάδισμα στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς τα βρήκε σκούρα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, είδε τους "Μαύρους Αετούς" να επιστρέφουν δυναμικά στην τέταρτη περίοδο, όμως στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και με δυο μεγάλα σουτ πήραν τη νίκη.

Η Μπεσίκτας προηγήθηκε με δέκα (9-19) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, μείωσαν στον πόντο (64-63) στα μέσα της τέταρτης, αλλά εκεί δέχθηκαν ένα τρίποντο από τον Κάλινιτς και άλλο ένα από τον Ντίξον για το 71-66 που τους έκοψε τα πόδια και δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν τη ματς μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν ο Έκπε Ούντο και ο Μπόμπι Ντίξον, με τον Κώστα Σλούκα να παίζει 20 λεπτά, να σκοράρει 11 πόντους με 2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/4 βολές, να μαζεύει 2 ριμπάουντ και να μοιράζει 4 ασίστ. Εκπληκτικός, ασταμάτητος για την ακρίβεια, ήταν ο σέντερ της Μπεσίκτας Βλάντιμιρ Στίματς, που έβαλε 20 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ σε 31 λεπτά συμμετοχής την ώρα που ο φόργουορντ Ερλ Κλαρκ έδινε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ σε μια πολύ "οικονομική" εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 42-33, 52-49, 75-69

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ούντο 13 (7ριμπ.), Μαχμούτογλου 3(1), Μπογκντάνοβιτς 13(3), Σλούκας 11(1), Βέσελι 10 (8ριμπ., 5ασ.), Κάλινιτς 9(2), Ντίξον 16(3), Ντατόμε.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σαρίτσα): Γκιουλέρ, Κλαρκ 17 (1τρ., 8ριμπ.), Βεϊσέλογλου, Στίματς 20 (11ριμπ.), Τόμπσον, Ρολ 6, Σανλί 2, Στρόμπερι 9 (2τρ., 8ριμπ., 5ασ.), Σιπάχι 11(1), Γουίμς 5(1).