"Ξεπέρασε" τον Παναθηναϊκό, παρέμεινε πρώτη η Αρμάνι

OLIMPIA MILANO

Η Αρμάνι Μιλάνο άφησε πίσω της την ήττα από τον Παναθηναϊκό Superfoods για την EuroLeague, καθώς νίκησε την Τορίνο με 90-78 για την 25η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η προερχόμενη από την έντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό Superfoods για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της EuroLeague, Αρμάνι Μιλάνο νίκησε με 90-78 την Τορίνο και παρέμεινε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του ιταλικού πρωταθλήματος βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 20-5.

Ο Άντριου Γκάουντλοκ (23π., 5 ριμπ.) ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, οι οποίοι βρήκαν λύσεις και από τους Κέρτις Τζέρελς (11π.) και Αντρέα Τσιντσαρίνι (14π.), ενώ για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Ντιάντε Μόρις που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας στη συγκομιδή του 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Η Αρμάνι Μιλάνο στο τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκε στο -7 (16-23), αλλά ισορρόπησε γρήγορα το παιχνίδια και η συμπλήρωση των 20' την βρήκε στο +1 (43-42). Οι ομάδες στην τρίτη περίοδο συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (67-65), αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αρμάνι Μιλάνο επέβαλλε τον ρυθμό της και κάνοντας επιμέρους σκορ 23-13 έφτασε στη νίκη με 90-78.

Δεκάλεπτα: 16-23, 43-42, 67-65, 90-78

Οι πόντοι της Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 23 (3), Πάσκολο 6, Ταρτσέφσκι 8 (6 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας, Τσιντσαρίνι 14 (2), Κουζίν 2, Αμπάς 5 (1), Εμπαγιέ 5 (1), Μπέρτανς 7, Τζέρελς 11 (1), Γκουντάιτις 9 (6 ριμπάουντ).

Photo credits: Olimpia Milano