Η Τορίνο "έπνιξε" την Αρμάνι πριν από το ΟΑΚΑ

Η Τορίνο στη 10η "στροφή" της ιταλικής λίγκας εγκλώβισε στην άμυνά της (71-59) την Αρμάνι Μιλάνο και δεν την άφησε να αποκτήσει... φόρα για το ματς με τον Παναθηναϊκό Superfoods (15/12, 21:15) στο ΟΑΚΑ για την 12η αγωνιστική της EuroLeague.

H ομάδα του Λούκα Μπάνκι με τη νίκη της επί του συνόλου του Σιμόνε Πιανιτζάνι ... μπέρδεψε κι άλλο την κατάσταση που επικρατεί στα υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα, καθώς την πρωτοπόρο Μπρέσια (9-1) ακολουθούν από ίση απόσταση πλέον η Μιλάνο, η Αβελίνο, η Βενέτσια και η Τορίνο, οι οποίες μετρούν 7 επιτυχίες και 3 ήττες.

Οι Λαμάρ Πάτερσον (16π., 4ασ., 6ρ.) και Τρέβορ Εμπάκουε (15π., 8ρ.) ήταν οι κορυφαίοι της Τορίνο, ενώ ο Κέρτις Τζέρελς (10π.) ήταν ο μοναδικός... διψήφιος για την Αρμάνι.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά κάποια... ξεσπάσματα των φιλοξενούμενων τούς εμπόδισαν να κλείσουν το ημίχρονο με διαφορά μεγαλύτερη των 5 πόντων (32-27). Η τρίτη περίοδος, όμως, άνηκε ολοκληρωτικά στην Τορίνο, η οποία με... όπλο την άμυνά της έκανε επιμέρους σκορ 20-8 για το 52-35 στο 30'. Η Τορίνο ως το 35' (61-46) είχε τον έλεγχο, αλλά στο σημείο αυτό άρχισε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μείωσαν σε 65-57 στο 39'. Οι Ποέτα και Τζόουνς, όμως, έκαναν γρήγορα το 69-57 κι εντέλει η Τορίνο επικράτησε με 71-59.

Δεκάλεπτα: 16-10, 32-27, 52-35, 71-59

Τορίνο (Μπάνκι): Βούγιασιτς10 (2), Ποέτα 4, Γκάρετ Ντιάντε 3 (1), Τζόουνς 9 (1), Οκέκε 2, Ουάσινγκτον 3, Πάτερσον 16, Στέφενς, Ιανούτσι 9, Εμπάκουε 15 (8ρ.)

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Μίτσοφ 9 (2/7τρ., 7ρ.), Τζέρελς 10 (2/8τρ., 4ασ.), Εμπαγιέ 6, Τσιντσιαρίνι 9 (1), Θίοντορ 7 (1/4τ., 4ρ. , 4ασ.), Γκουντάιτις 5, Μπέρτανς 2, Πάσκολ, Κουζίν 2, Αμπάς - Αμπάς, Ταρτζέφκσι 9.