Νίκη με σούπερ Ζήση η Μπάμπεργκ

Με τον Νίκο Ζήση να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, η Μπάμπεργκ επιβλήθηκε με 93-87 της Μπρεμερχάβεν εκτός έδρας.

Οι Πρωταθλητές Γερμανίας τα βρήκαν σκούρα κόντρα στη μαχητική Μπρεμερχάβεν, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 53-47 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να παραμείνουν στην κορυφή του Πρωταθλήματος, μετρώντας 6 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν εμφανώς μουδιασμένη στο ξεκίνημα του αγώνα λόγω της υπερπροσπάθειας στον αγώνα της πρεμιέρας της EuroLeague κόντρα στην Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία. Όσο περνούσε η ώρα ωστόσο έβρισκε ρυθμό και με οδηγό τον εξαιρετικό Νίκο Ζήση έφτασε τελικά στη νίκη.

Ο Έλληνας γκαρντ αγωνίστηκε 24 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα, διάστημα στο οποίο πρόλαβε να σημειώσει 16 πόντους με 1/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, όντας ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας του μετά τον Λούκα Στάιγκερ που είχε 17 πόντους, ενώ ο Γιάνις Στρλένιεκς είχε 6 πόντους και 11 ασίστ. Για την Μπρεμερχάβεν ο Τζόρνταν Χουλς είχε 18 πόντους και ο Κουίνσι Ντιγκς 16 πόντους.