Η κούραση έφερε κατάρρευση και ήττα για Μπάμπεργκ

BROSE BAMBERG / TWITTER

Η αγωνιστική αστάθεια της Μπάμπεργκ επιβεβαιώθηκε, αφού μετά τις δύο σερί νίκες στην EuroLeague (απέναντι σε Ουνικάχα Μάλαγα και Μπασκόνια) ήρθε η εντός έδρας ήττα από την Άλμπα Βερολίνου για την Μπουντεσλίγκα. Κατέρρευσαν στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι.

Οι δύο σερί αναμετρήσεις στην EuroLeague αυτή την εβδομάδα ήταν νικηφόρες για την Μπάμπεργκ, έφεραν όμως αντίστοιχη κούραση. Κάτι που σε συνδυασμό με την ξεκάθαρη έλλειψη ομοιογένειας έδωσαν το δικαίωμα στην Άλμπα Βερολίνου να ελπίζει σε νίκη, την οποία εν τέλει πήρε στην Brose Arena (77-75).

Με 3/4 βολές του Μάριους Γκριγκόνις στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι πρωτευουσιάνοι "κλείδωσαν" το "διπλό" που τους διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Μπουντεσλίγκα, την ίδια ώρα που οι περσινοί πρωταθλητές είναι εκτός της οκτάδας, με τρεις νίκες και τρεις ήττες.

Όσο κι αν προσπάθησε ο -άρτι αφιχθείς- Ντορέλ Ράιτ (18 πόντοι), όσο κι αν πάλεψε ο Μπράις Τέιλορ (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ), η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι δεν είχε τον τρόπο να πάρει το προβάδισμα στην τελική ευθεία του αγώνα, πληρώνοντας -εκτός των άλλων- τη χαμένη μάχη στα ριμπάουντ (26 έναντι 34) και τα πολλά λάθη (15). Η Άλμπα Βερολίνου γύρισε από το -8 του 30ου λεπτού εκμεταλλευόμενη την κούραση των παικτών της Μπάμπεργκ, σημειώνοντας μία ακόμη νίκη στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Όσον αφορά στον Νίκο Ζήση, είχε 5 πόντους με 1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 21'52'' συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-33, 62-54, 75-77.

Οι πόντοι της Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Χίκμαν 6 (2/10 σουτ), Ράιτ 18 (4/6 τρίποντα), Ζήσης 5 (1/5 σουτ), Νίκολιτς 11 (2), Στάιγκερ (0/3 τρίποντα), Μίτροβιτς 4, Λο 11 (5/8 δίποντα, 1/1 βολ΄ξη), Χέκμαν 2, Ραντόσεβιτς 6 (5 ριμπάουντ), Τέιλορ 12 (2).