"Βομβαρδισμός" τριπόντων από τη Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έβαλε επτά τρίποντα μέσα σε έξι λεπτά στη δεύτερη περίοδο και νίκησε πολύ εύκολα τη Σαραγόσα 86-75, φτάνοντας τις τρεις σερί νίκες στο ισπανικό πρωτάθλημα (VIDEO).

Όταν η Μπαρτσελόνα πήρε φόρα, δεν μπορούσε να σταματήσει! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μετέτρεψε σε πάρτι πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. την αναμέτρηση με τη Σαραγόσα για τη 15η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, καθώς ευστόχησε συνολικά σε 15/33 τρίποντα και επικράτησε πολύ εύκολα με 86-75, σημειώνοντας έτσι την τρίτη συνεχόμενη νίκη της και τη 12η σε 15 αγώνες.

Οι Καταλανοί έβαλαν επτά από τα 15 τρίποντα μέσα σε περίπου έξι λεπτά στη δεύτερη περίοδο, κατά την οποία μετέτρεψαν το εύθραυστο 17-19 σε 25-47! Από εκεί και πέρα ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (50-75 στο 30') και χαλάρωσαν τελείως στην τέταρτη περίοδο, επιτρέποντας στη Σαραγόσα να μειώσει τη διαφορά μέχρι τους 11 πόντους στο τελευταίο λεπτό.

Οκτώ διαφορετικοί παίκτες ευστόχησαν σε τουλάχιστον ένα τρίποντο για τη Μπαρτσελόνα, από την οποία ξεχώρισαν οι Κόπονεν (18π.), Τόμιτς (18π., 8/9δ.), Βεζένκοφ (10π., 5ρ.) και Ολεσον (12π., 5ασ.). Οι κορυφαίοι της Σαραγόσα ήταν οι Μπέντσινγκ (20π.), Νόρελ (15π., 8ρ.) και Γκετσεβίτσιους (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 34-51, 50-75, 75-86