Ολική ανατροπή και νίκη για Μπαρτσελόνα

BARCELONA TWITTER

Η Μπασκόνια βρέθηκε κοντά στο "διπλό", αλλά το δίλεπτο ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα στο φινάλε, αρκούσε για να δώσει στην ομάδα του Σίτο Αλόνσο τη νίκη (87-82), στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία στη Liga Endesa.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η νέα αγωνιστική περίοδος, αφού το ντέρμπι της Μπαρτσελόνα με την Μπασκόνια εξελίχθηκε σε μονομαχία μέχρι τελικής πτώσης. Οι "μπλαουγκράνα" απέφυγαν την εντός έδρας απώλεια στην πρεμιέρα της Liga Endesa, χάρη σε ένα ξέσπασμά τους από το 36' μέχρι το 38', διάστημα στο οποίο το -7 (64-71) έγινε +6 (77-71).

Ο Τομά Ερτέλ (23π., 9ασ.) και ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ (19π., 7ριμπ.) εξελίχθηκαν σε ηγετικές φυσιογνωμίες για την ομάδα του Σίτο Αλόνσο, ο οποίος πλήγωσε την πρώην ομάδα του στην έναρξη του νέου πρωταθλήματος. Όσο κι αν προσπαθούσαν οι παίκτες του Πάμπλο Πριτζιόνι, στο φινάλε έμειναν από δυνάμεις και καθαρό μυαλό, με τους γηπεδούχους να είναι πολύ πιο αποτελεσματικοί στην τελική ευθεία του ντέρμπι. Κάτι που αποτυπώθηκε τόσο από το σερί τους όσο και από την αδυναμία των φιλοξενούμενων να περιορίσουν τα ατού των αντιπάλων τους. Όσο για τη χαριστική βολή; Αυτή δόθηκε από τον Άνταμ Χάνγκα, ο οποίος σκόραρε για δύο με 10'' για το φινάλε, τελειώνοντας εκεί το παιχνίδι.

Απογοήτευση για τους γηπεδούχους η παρουσία των Φιλ Πρέσεϊ (1π. με 0/7 σουτ) και Πέτερι Κόπονεν (άποντος με 0/3 σουτ), οι οποίοι δεν βοήθησαν από το "1", την ώρα που ο Μαρσελίνιο Χουέρτας (19π., 5ριμπ., 6ασ.) έδειξε πως θα είναι το "Α" και το "Ω" της Μπασκόνια τη νέα αγωνιστική περίοδο. Αν μπορούμε να σημειώσουμε κάτι πάντως, αυτό είναι η αμυντική αδυναμία που έδειξαν οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 45-42, 56-67, 87-82.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 9 (6 ριμπ.), Πρέσεϊ 1 (0/7 σουτ), Βεζένκοφ 19 (3 τρίπ., 7 ριμπ.), Σάντερς 3, Κόπονεν, Ρίμπας 11 (3), Χάνγκα 11 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Ερτέλ 23 (2 τρίπ., 9 ασ.), Μοερμάν 10 (2), Ντιανέ, Ναβάρο.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πριτζιόνι): Τίμα 15 (2), Μαλμάνις 3 (1), Ντιόπ 11 (2 τρίπ., 8 ριμπ.), Γκρέιντζερ 13 (1 τρίπ., 4 ριμπ., 7 ασ.), Χουέρτας 19 (2 τρίπ., 5 ριμπ., 6 ασ.), Βόιτμαν 3 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Τζάνινγκ 11 (1), Πουαριέ 4, Ντελφίνο 3 (1/7 σουτ).