Ετρεχε με 109 η Αναντολού Εφές

Τρεις ημέρες πριν από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, η Αναντολού Εφές έκανε επίδειξη δύναμης στο τουρκικό πρωτάθλημα. Πρώτη νίκη για την Φενέρμπαχτσε.

Σαρωτική ήταν η Αναντολού Εφές στο ένα από τα δύο αποψινά παιχνίδια που ολοκλήρωσαν τη 2η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος. Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού διέλυσε την αδύναμη Κολελιλέρ 109-60, ξεφεύγοντας ακόμα και με 50 πόντους διαφορά (104-54) στην τέταρτη περίοδο.

Ενα δεκάλεπτο καλού μπάσκετ αποδείχθηκε υπεραρκετό για την Εφές, η οποία μετέτρεψε το 46-34 του ημιχρόνου σε 81-42 στο τέλος της τρίτης περιόδου (35-8 το επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο) και έφτασε πολύ εύκολα στη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο τουρκικό πρωτάθλημα. Επτά παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την Εφές, με πρώτους όλων τους Κορκμάζ (18π.) και Κότον (18π.).

Οι πόντοι της Αναντολού Εφές: Ερτέλ 10 (5ρ., 12ασ.), Οσμάν 16, Κότον 18, Τόμας 13, Ομιτς 12 (10ρ.), Ντάνστον 10 (5/5δ., 7ρ.), Μπαλμπάι 7ρ., 5ασ., Χάνικατ 6, Κορκμάζ 18, Γκεγίκ 4, Μπαϊκάν 2, Ντεμίρ.

Πρώτη νίκη για Φενέρμπαχτσε

Την πρώτη νίκη της στο τουρκικό πρωτάθλημα σημείωσε η Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς επιβλήθηκε με 76-62 της Μπουγιούκσεχίρ, “χτίζοντας” από την πρώτη περίοδο μία διψήφια διαφορά που δεν έχασε ποτέ στη συνέχεια του αγώνα. Η Φενέρ ξέφυγε ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο 19' (40-21) και είχε πρώτο σκόρερ τον Πέρο Αντιτς (15π.).

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ένας από τους τρεις παίκτες της Φενέρ που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο διεθνής γκαρντ είχε 10 πόντους, 2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3 ασίστ στα 16'23'' που αγωνίστηκε.

Οι πόντοι της Φενέρμπαχτσε: Μαχμούτογλου 5, Αντιτς 15, Μπογκντάνοβιτς 5 (5ασ.), Αρνά 4, Σλούκας 10, Νάναλι 7, Ουγκουρλού 2, Βέσελι 10, Κάλινιτς 3, Μπράουν 9, Ντουβερίογλου 6 (7ρ.).