Δύσκολα η Αναντολού Εφές, 94-87 την Γκαζιάντεπ

ANADOLU EFES SK

H Αναντολού Εφές ανέβασε "στροφές" στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Γκαζιάντεπ και πήρε τη νίκη με 94-87 στην 29η "στροφή" του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Αναντολού Εφές έπαιξε... άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης της 29ης και προτελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της τουρκικής λίγκας με την Γκαζιάντεπ (9-20) και πήρε τη νίκη με 94-87. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βελτίωσε το ρεκόρ της σε 21-8 και για να συμβεί αυτό χρειάστηκε να... ιδρώσει.

Οι φιλοξενούμενοι με οδηγό τον Σον Αρμάντ - ο οποίος σημείωσε τους 22 από τους 25 πόντους του στο α' ημίχρονο - στου δρόμου τα μισά ήταν μπροστά με 6 πόντους (47-53), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους συμπεριφορά. Η Εφές έκανε επιμέρους σκορ 26-16 στο τρίτο δεκάλεπτο (73-69) και κατάφερε να διατηρήσει ένα μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα.

Ο Μπροκ Μότουμ (25π.) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι βρήκαν αρκετές λύσεις και από τους Κρούνοσλαβ Σίμνο (20π.) και Μπράιαντ Ντάνστον (13π., 8ριμπ.). Ο Πάτρικ Μίλερ (20π., 5ασ.) και ο Ρόμπερτ Κάρτερ (16π., 8ρ.) από την πλευρά της Γκαζιάντεπ ακολούθησαν σε απόδοση τον Σον Άρμαντ (25π.).

Δεκάλεπτα: 22-29, 47-53, 73-69, 94-87

Οι πόντοι της Αναντολού Εφές (Αταμάν): Μότουμ 25 (3), Ντάνστον 13 (8 ριμπάουντ), Μπαλμπάι 10 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σίμον 20 (4/8 τρίποντα). Ουίμς 2, Μπατούκ 6 (1), Στίματς 4, Ντάγκλας 14 (3).

Photo credits: Anadolu Efes SK