Αναντολού Εφές - Ζαλγκίρις Κάουνας 62-65

Η Ζαλγκίρις Κάουνας υποχρέωσε την Αναντολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς στην πρώτη ήττα της για φέτος στην Euroleague, καθώς επικράτησε, στην Τουρκία, με 65-62.

Με τον χειρότερο τρόπο γιόρτασε τα 71α γενέθλιά του ο Ντούσαν Ίβκοβιτς. Γι' αυτό ευθύνη φέρει η Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση μέσα στην Τουρκία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 65-62, φτάνοντας τις δύο νίκες στη φετινή διοργάνωση.

Τα στατιστικά του αγώνα

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Εντγκάρας Ουλανόβας, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ. Από την Εφές ο Νέναντ Κρίστιτς ξεχώρισε με 22 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετός. Ο Στράτος Περπέρογλου σε 31 λεπτά πέτυχε 8 πόντους με 2/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/4 βολές, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με διάθεση να επιβάλουν το ρυθμό τους, όμως οι παίκτες της Ζαλγκίρις έμεναν κοντά στο σκορ, βρίσκοντας πόντους κοντά στο καλάθι (7-6 στο 6'). Ο Εντγκάρας Ουλανόβας ήταν "ζεστός" από πλευράς Ζαλγκίρις, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (8-9, 7'). Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 12-16, με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να μπαίνει κι αυτός στην εξίσωση του αγώνα με τρίποντο.

Τα καλάθια των Μιλάνκις και Άντερσον ανέβασαν τη διαφορά για την Ζαλγκίρις (14-21, 11'), όμως η αντίδραση, από πλευράς Εφές, δεν άργησε να έρθει. Με επί μέρους 6-0 από Ντρέιπερ, Μπιέλιτσα και Κρστιτς οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 20-21 στο 13'. Το σερί επεκτάθηκε στο 8-0 από τον Κρστιτς και η Εφές πήρε προβάδισμα με 22-21 (14'). Οι Λιθουανοί δεν έχασαν τον προσανατολισμό τους και με τον Ρομπέρτας Γιαφτόκας να είναι κυρίαρχος κάτω από τις δύο ρακέτες πήραν εκ νέου προβάδισμα (24-27, 17'). Ο Ουλαν΄όβας αποτέλεσε το στήριγμα του Λιθουανού σέντερ στο σκοράρισμα και το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να αυξηθεί (26-32. 19'). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Ζαλγκίρις να προηγείται με 8 πόντους, χάρη στις βολές του Λεκαβίτσιους στην εκπνοή (26-34).

Με την ίδια σοβαρότητα μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η Ζαλγκίρις. Ο Ουλανόβας συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο και η διαφορά αυξήθηκε για τους φιλοξενούμενους (29-38, 12'). Ο Ντρέιπερ προσπάθησε να μειώσει για την ομάδα του (33-38 στο 25'), αλλά η απάντηση του Γιαφτόκας ήταν κάτι παραπάνω από άμεση για το 33-40. Ο Μιλάκνις μπήμε με την σειρά του στην... εξίσωση του αγώνα και με διαδοχικούς πόντους φρόντισε να ανεβάσει τη διαφορά, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, σε διψήφια νούμερα (38-50). Ένα επί μέρους 4-0 από την Εφές έκανε το σκορ 42-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με διάθεση να "ροκανίσουν" τη διαφορά, κάτι το οποίο πέτυχαν στο 32', καθώς μείωσαν με τον Λάσμε σε 46-52. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς μείωσαν μέχρι τους 2 πόντους, χάρη στον Ντρέιπερ (51-53), όμως η Ζαλγκίρις αντέδρασε ξανά με τον Ουλανόβας (51-56 στο 34'). Δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η Ζαλγκίρις έδειξε να "καθαρίζει" το παιχνίδι όταν προηγήθηκε με 55-62. Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι μείωσαν σε 60-62, 45 δεύτερα πριν το τέλος, με τους Κρστιτς και Οσμάν. Κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία ακόμα και να πάρουν προβάδισμα πριν το τέλος του αγώνα, ο Ντρέπερ έκανε λάθος. Ουλανόβας και Λιπκεβίτσιους έβαλαν τις βολές για το 60-65, 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Τζάνινγκ το μόνο που έκανε ήταν να μειώσει σε 62-65 με δύο εύστοχες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 26-34. 42-50, 65-62.