Κατάρρευση και (νέα) ήττα για τη Χίμκι

Ένα παιχνίδι που εξελισσόταν σε περίπατο για τη Χίμκι, κατέληξε σε... τραγωδία. Η Ρίγα γύρισε από το -13 στην τελευταία περίοδο και πήρε τη νίκη, έχοντας για πρώτο σκόρερ έναν παίκτη που πέρσι φόρεσε τη φανέλα του Κοροίβου.

Εν αντιθέσει με ό,τι συμβαίνει στην EuroLeague, η Χίμκι δεν τα καταφέρνει αντίστοιχα καλά στη VTB League. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παραμένει αρκετά μακριά από την τετράδα (βλ. τέσσερις νίκες πίσω), με τη Ρίγα να επιτείνει την αποτελεσματικότητα των "κυανοκίτρινων". Παρότι το παιχνίδι έγινε στη Μόσχα.

Η Χίμκι έκανε καλά τη δουλειά της για τρεις περιόδους, μέχρι να έρθει η πλήρης κατάρρευση και η ήττα (77-73). Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν συνεπείς μέχρι το 30ο λεπτό του αγώνα, εκεί όπου βρέθηκαν στο +13 (58-45), δείχνοντας πως έχουν "καθαρίσει". Στην πράξη μόνο έτσι δεν αποδείχθηκε η κατάσταση, αφού η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε "πληγή", με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν κατά ριπάς και να φτάνουν στην ανατροπή.

Το +12 (64-52) του 33ου λεπτού έγινε -7 (70-77) μέσα σε έξι λεπτά για τη Χίμκι, η οποία σε αυτό το διάστημα είχε 1/4 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 λάθη και... μία τεχνική ποινή, την οποία χρεώθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Από την άλλη, η Ρίγα είδε τον Κεν Μπράουν (σ.σ.: πέρσι έπαιξε για τρεις μήνες στον Κόροιβο, με 16.3 πόντους μέσω όρο) να κάνει θραύση με 22 πόντους (με 8/10 σουτ και 1/2 βολές) σε 24'26'' συμμετοχής και τον Κρίσταπς Γιανιτσένοκς (21 πόντοι) να συμπράττει.

Κι όλα αυτά για μια ομάδα που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14/30 τρίποντα, εν αντιθέσει με τα 7/28 τρίποντα της Χίμκι. Για ένα ακόμη παιχνίδι, ο Αλεξέι Σβεντ ήταν αρκετά άστοχος (12 πόντοι με 4/9 δίποντα και 1/8 τρίποντα, συν 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ).

Για την ιστορία, αυτή ήταν η τέταρτη ήττα της Χίμκι στα τελευταία πέντε παιχνίδια της στη VTB League, την ίδια ώρα που μετράει τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε της παιχνίδια στην EuroLeague!

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-29, 58-45, 73-77.

Οι πόντοι της Χίμκι (Μπαρτζώκας): Σβεντ 12 (1/8 τρίποντα, 9 ασίστ), Ζάιτσεφ 4, Άντερσον 4 (1/6 σουτ), Τόμας 10 (7 ριμπάουντ), Μόνια 3 (1), Χάνεϊκατ 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βιάλτσεφ, Πάτεεφ 2, Μάρκοβιτς 7 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιλ 6, Ζούμπκοφ 7 (1), Τζένκινς 3 (1).