Zητούμενο και πάλι ένα "διπλό"

Η παράδοση θέλει τον Παναθηναϊκό να κάνει "διπλό" τις τελευταίες πέντε φορές που έχει αγωνιστεί στα πλέι οφ. Το Euroleague Greece σας θυμίζει τι κάνει στα ματς της πρεμιέρας

Ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται για 8η φορά στην ιστορία του στα πλέι οφ της Euroleague και όπως έχει γράψει ήδη το Euroleague Greece από τις 7 φορές, τις 4 έχει περάσει στο Final-4 της διοργάνωσης.

Πλέον, όμως καλείται να ξεπεράσει ένα τεράστιο εμπόδιο για να φτάσει στο "ραντεβού" του Μιλάνου.

Ποιο είναι αυτό; Μα φυσικά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία όσες φορές βρέθηκε στα πλέι οφ έχει πάρει πάντα την πρόκριση και για το Final-4. Μετράει δηλαδή ένα 8/8 το οποίο διόλου ευκαταφρόνητο είναι καθώς δεν έχει βρεθεί ακόμα η ομάδα για να την αποκλείσει στην φάση αυτή.

Ο Παναθηναϊκός καλείται σε πρώτη φάση να κάνει ένα "διπλό" στη Μόσχα και στη συνέχεια να διαφυλάξει την έδρα του.

Το έχει κάνει και στο παρελθόν άλλωστε... Τις τελευταίες πέντε φορές που βρέθηκε στα πλέι οφ της Euroleague έχει κάνει το "μπρέικ" κι απόψε στις 7μ.μ. θα έχει την πρώτη του ευκαιρία για να πετύχει άλλο ένα.

Θυμηθείτε τι κάνει ο Παναθηναϊκός στα παιχνίδια της πρεμιέρας των πλέι οφ:

Σεζόν 2004-05

Παναθηναϊκός-Εφές 102-96

Κόντρα στην τουρκική Εφές, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 102-96, σε ένα παιχνίδι αποθέωση της επίθεσης που βρήκε τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν συνολικά 198 πόντους! Τότε ο Γιάκα Λάκοβιτς τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους σε 36 λεπτά αγώνα.

Σεζόν 2005-06

Παναθηναϊκός-Ταού Κεράμικα 84-72

Έχοντας και πάλι το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ, η σειρά ξεκίνησε από το ΟΑΚΑ και ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0. Είχε επιβληθεί με 84-72 της Ταού Κεράμικα (15π. ο Μπατίστ), σε μία σειρά πάντως που έμεινε στην ιστορία για την ανατροπή που έκαναν οι Βάσκοι, επικρατώντας στο τρίτο ματς της σειράς μέσα στο ΟΑΚΑ και πήραν την πρόκριση...

Σεζόν 2006-07

Παναθηναϊκός-Ντιναμό Μόσχας 80-58

Εντυπωσιακό "πράσινο" ξεκίνημα στα πλέι οφ της σεζόν 2006-07, νικώντας με 80-58 την Ντιναμό Μόσχας του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Οι "πράσινοι" έχοντας ως κορυφαίους τους Μπετσίροβιτς και Σισκάουσκας έλεγξαν από νωρίς το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν και με 23-11 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Σεζόν 2008-09

Παναθηναϊκός-Σιένα 90=85

Την πρώτη χρονιά που στη διοργάνωση ίσχυσαν οι σειρές των πέντε αγώνων, ο Παναθηναϊκός έκανε τρεις νίκες κόντρα στη Σιένα και προκρίθηκε στο Final-4 του Βερολίνου. Στο πρώτο παιχνίδι είχε επικρατήσει με 90-85 σε ένα ματς που έλαμψε το άστρο του Νίκολα Πέκοβιτς ο οποίος είχε 21 πόντους και 4 ριμπάουντ σε λιγότερο από 18 λεπτά συμμετοχής.

Σεζόν 2010-11

Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 83-82

Η αλησμόνητη σειρά των πλέι οφ του 2011, επεφύλαξε μία μεγάλη έκπληξη. Ο Παναθηναϊκός πέταξε εκτός Final-4 την διοργανώτρια Μπαρτσελόνα, με σπουδαίες εμφανίσεις που τις φύλαγε όλες για το τέλος. Στο πρώτο παιχνίδι έδειξε ότι δεν θα παραδινόταν στις διαθέσεις των Καταλανών, καθώς ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 83-82, σε ένα ματς που το δίδυμο των Διαμαντίδη, Καλάθη ήταν εξαιρετικό.

Σεζόν 2011-12

Παναθηναϊκός-Μακάμπι 93-73

Έχοντας πετύχει 56 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ήταν σε εξαιρετική βραδιά και έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση με σκορ 93-73 επί της Μακάμπι, κάνοντας το 1-0. Βέβαια στο επόμενο παιχνίδι έγινε το 1-1 από τους Ισραηλινούς, όμως οι "πράσινοι" ήταν εκείνοι που πέρασαν στο Final-4 της Κωνσταντινούπολης.

Σεζόν 2012-13

Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 72-70

Στο ριμέικ της σειράς 2010-11, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει την εκδίκηση της. Με σκορ 3-2 απέκλεισε τον Παναθηναϊκό, έχοντας επικρατήσει με σκορ 72-70 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς που κρίθηκε στην παράταση. Τότε ο Ναβάρο με τρίποντο έγραψε το τελικό σκορ κι ενώ απέμενε ακόμα ενάμιση λεπτό για το τέλος του αγώνα.