"Δώρο" Φενέρ σε Παναθηναϊκό και Ερυθρό Αστέρα

Η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν... χαρίστηκε στην Εφές του Ίβκοβιτς και με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο έφτασε στη νίκη με 90-86. Αποκλείστηκε η Εφές, προκρίθηκαν μαθηματικά Παναθηναϊκός και Ερυθρός Αστέρας

Αν και βρέθηκε να κερδίζει ακόμα και με 19 πόντους (71-52 στο 32') η Φενέρμπαχτσε παραλίγο να "αυτοκτονήσει", όμως στο τέλος έκανε το... χρέος της και κέρδισε με 90-86 την Εφές. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έμεινε εκτός συνέχειας με τους Παναθηναϊκό και Ερυθρό Αστέρα να παίρνουν και μαθηματικά την πρόκριση για την επόμενη φάση. Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Λούτζι Ντατόμε που σταμάτησε στους 24 πόντους (6/7 βολές, 6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα) έχοντας και 7 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (21 πόντοι). Ο αγώνας είχε και ελληνική διαιτητική εκπροσώπηση, καθώς τρίτος ρέφερι της αναμέτρησης ήταν ο Πέτρος Παπαπέτρου.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

"Σβήνοντας" τα φώτα με συνεχόμενες τάπες και με τα τρίποντα να διαδέχονται το ένα το άλλο η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε αρκετά δυναμικά ξεφεύγοντας με 10-5 (στο 3'). Ένα προσωπικό σερί 5-0 του Τσεντί Οσμάν φρόντισε να καλύψει το... χαμένο έδαφος πριν να είναι αργά (10-10 στο 5'). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να διατηρούν συνέχεια ένα εύθραυστο προβάδισμα (19-16 στο 10') χάρη στα τρίποντα του Μπόμπι Ντίξον (8π. στο δεκάλεπτο).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Φενέρ να πατάει γκάζι και την Εφές παρά τα τάιμ άουτ του Ίβκοβιτς να μην βρίσκει τρόπους να αντισταθεί. Ένα επιμέρους 11-5 των γηπεδούχων έκανε το 30-21 (στο 13'), όμως Γκρέιτζερ και Οσμάν κατάφεραν με καλές άμυνες να μειώσουν γρήγορα σε 30-25 πριν ξεφύγει σε δυσθεώρητα ύψη το σκορ (στο 15'). Ο Τσεντί Οσμάν (12π.) ήταν ο απόλυτος ηγέτης της Εφές και χάρη σε αυτόν οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν όσο θα μπορούσαν (32-30 στο 18'). Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας μία διαφορά τριών πόντων (37-34).

Ό,τι "έχτιζε" με κόπο, με την ίδια ευκολία το "γκρέμιζε" η Εφές, η οποία κάνοντας εύκολα λάθη, ακόμα και στην επαναφορά της μπάλας από τη βασική γραμμή έδωσε δικαιώματα στους αντιπάλους της. Η Φενέρμπαχτσε δεν έχασε την ευκαιρία και με ηγέτη τον Λουίτζι Ντατόμε έτρεξε ένα επιμέρους 12-4 ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (49-38 στο 23'). Με τον Ιταλό να πετυχαίνει 14 πόντους στην τρίτη περίοδο και τον Μπογκντάνοβιτς να προσθέτει άλλους 7 το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Φενέρμπαχτσε να τρέχει ένα επιμέρους 29-16 και να βάζει δυνατές βάσεις νίκης (66-50 στο 30').

Το παιχνίδι έδειχνε να έχει κριθεί, όμως η Εφές έστω και στο... παραένα προσπάθησε να αντιδράσει. Με το χρονόμετρο να δείχνει ότι απομένουν 5 λεπτά το σκορ ήταν στο 76-58, όμως από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 19-9 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό στο -8 (85-77 στο 39'). Στα 54 δευτερόλεπτα ο Ντίξον έκανε λάθος και στα 48 δεύτερα ο Ερτέλ μείωσε σε 85-79. Άμεσα ο Γάλλος έκανε φάουλ στον Μπογκντάνοβιτς με τον Σέρβο με 1/2 βολές να κάνει το 86-79, ενώ ο Ερτέλ με ντράιβ μείωσε και πάλι σε 86-81 (στα 38''). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν φάουλ και προσπάθησαν ανεπιτυχώς να κλέψουν, όμως ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε σε δίποντο και με κάρφωμα του Μπράουν στα 5 δευτερόλεπτα το παιχνίδι πήρε "φωτιά" (86-83), Στα 4 δευτερόλεπτα ο Μπογκντάνοβιτς πήγε και πάλι στις βολές για να κάνει το 88-83, ενώ μετά από τάιμ άουτ του Ίβκοβιτς ο Ντίμπλερ ευστόχησε σε τρίποντο για να μειώσει στο καλάθι (88-86), όμως ο χρόνος δεν αρκούσε και τελικά στο 1 δευτερόλεπτο ο Ντατόμε με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 90-86.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-34, 66-50, 90-86.