Γλίτωσε στο τέλος η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Ο Ερυθρός Αστέρας έχασε τεράστια ευκαιρία να "σπάσει" την έδρα της ΤΣΣΚΑ που επικράτησε με σκορ 77-76 και πλέον ταξιδεύει στο Βελιγράδι για να τελειώσει τη σειρά με τους Σέρβους τη Δευτέρα (18/4) στην Kombank Arena!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με σκορ 77-76, έκανε το 2-0 στην Mega Sports Arena κόντρα στους αξιόμαχους Σέρβους και πλέον θέλει να τελειώσει τη σειρά με τους "ερυθρόλευκους" την προσεχή Δευτέρα (18/4), στην Kombank Arena του Βελιγραδίου.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πολύ κοντά στο break, διατηρούσαν το προβάδισμα ως τα μέσα της τρίτης περιόδου ενώ ο Στέφαν Γιόβιτς είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα, όταν χρεώθηκε με βήματα στα 2.9" για το τέλος, με τον δείκτη του σκορ στο 77-76.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Τεόντοσιτς και ο Ντε Κολό έμειναν στον πάγκο στην τρίτη περίοδο ενώ ο Κάιλ Χάινς έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη! Ο Αμερικανός σέντερ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 19 πόντους (3/3 βολές, 8/9 δίποντα), είχε 4 ριμπάουντ ενώ έπαιξε την καθοριστική άμυνα στον Γιόβιτς, υποχρεώνοντας σε βήματα τον Σέρβο γκαρντ.

Ο Ερυθρός Αστέρας αιφνιδίασε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Mega Sports Arena! Οι Σέρβοι βρήκαν λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο με τον Κίνσεϊ ενώ ο Τσίρμπες έστειλε τη διαφορά στο +7 (4-11, 3'56"), την ώρα που οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σκοράρουν πίσω από τα 6μ.75 (1/6 τρίπ.). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ισορρόπησε το ματς και ισοφάρισε σε 20-20, έχοντας μάλιστα 9/9 βολές στο πρώτο δεκάλεπτο!

Από την άλλη πλευρά, ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε τα 7 λάθη της ΤΣΣΚΑ σε αυτό το διάστημα ενώ ο Μάρκο Σιμόνοβιτς σκόραρε οκτώ σερί πόντους στη δεύτερη περίοδο κι έκανε το 36-41, στα 3'16" για το ημίχρονο! Τελικά οι Σέρβοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ τους 44-48 ενώ οι Κίνσεϊ και Σιμόνοβιτς είχαν από 11 πόντους έκαστος!

Η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση στην τρίτη περίοδο ενώ ο Ιτούδης δεν χρησιμοποίησε καθόλου τους Τεόντοσιτς και Ντε Κολό σε αυτό το διάστημα! Ο Κάιλ Χάινς ήταν σημείο αναφοράς στο παιχνίδι των γηπεδούχων που προηγήθηκαν 58-55 (27'05"), με το καλάθι του Αμερικανού σέντερ. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το τέλος, όταν ο Χάινς έκανε το 74-70 με 2/2 βολές.

Ακολούθησε σερί 5-0 για τον Αστέρα με το κάρφωμα του Τσίρμπες και το τρίποντο του Γιόβιτς από τη γωνία, για το 74-75 (38'47")! Ο Τεόντοσιτς πέτυχε το κρίσιμο τρίποντο για το 77-75 όμως ο Κίνσεϊ είχε 1/2 βολές στα 22.2" για το τέλος (77-76). Ο Ντε Κολό αστόχησε σε λέι απ ενώ οι Σέρβοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο τέλος, αφού ο Γιόβιτς έκανε βήματα στα 2.9" για το τέλος υπό την πίεση του Χάινς! Ο Βοροντσέβιτς είχε 0/2 βολές στο τέλος κι έτσι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με σκορ 77-76, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-48, 63-60, 77-76.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 13, Τεόντοσιτς 9 (3), Φριντζόν 2, Νίκολς 5 (1), Τζάκσον 5 (1), Λαζάρεφ 2, Βοροντσέβιτς 6 (2), Χίγκινς 13 (1), Κουρμπανόφ 3 (1), Χάινς 19.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 14, Ντάνγκουμπιτς 1, Μίτροβιτς 2, Λάζιτς 7 (1), Μίσιτς, Σιμόνοβιτς 14 (3), Γιόβιτς 15 (3), Μίλερ 11, Τσίρμπς 9, Στίματς 3.