Δεν έφτανε το ρεκόρ καριέρας του Ζήση στο Κάουνας

Ο Νίκος Ζήσης έκανε ρεκόρ καριέρας στην Euroleague με 25 πόντους ωστόσο η Ζάλγκιρις επικράτησε της Μπάμπεργκ με 75-73 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο Top-16. Δυο ρεκόρ για τον Γιανκούνας!

Ο Νίκος Ζήσης έκανε μεγάλη εμφάνιση στη Zalgirio Arena κόντρα στην Μπάμπεργκ ωστόσο οι Λιθουανοί επικράτησαν με σκορ 75-73 και ανέβηκαν στο 2-7 στον ΣΤ' όμιλο, ρίχνοντας τους Γερμανούς στο 3-6.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Ο διεθνής γκαρντ τελείωσε το ματς με 25 πόντους (5/5 βολές, 7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα) σε 27'12", ξεπερνώντας έτσι την προηγούμενη καλύτερη επίδοσή του στη διοργάνωση, όταν πέτυχε 22 πόντους ως παίκτης της ΑΕΚ κόντρα στην Εφές, στις 3 Μαρτίου 2005.

Παράλληλα, ο Παούλιους Γιανκούνας (17π.) έγινε μόλις ο 18ος παίκτης στην ιστορία της Euroleague που ξεπέρασε τους 2.000 πόντους στην Euroleague (σ.σ. πλέον μετράει 2007) ενώ κατέβασε 13 ριμπάουντ, έφτασε τα 1.289 και ξεπέρασε τον Μρσαντ Τουρκσάν (1.287) στην τρίτη θέση των κορυφαίων ριμπάουντερ όλων των εποχών στον θεσμό!

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη όταν Βουγιούκας έκανε το 75-73 με 2/2 βολές στα 30", ο Ζήσης αστόχησε σε δύσκολο λέι απ όμως ο Ουλανόβας χρεώθηκε με βήματα στα 2.2" για το τέλος κι έδωσε νέα ευκαιρία στην Μπάμπεργκ! Παρ' όλα αυτά, ο Στρέλνιεκς δεν κατάφερε να σκοράρει με δύσκολο λει απ και να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η Μπάμπεργκ βρήκε λύσεις στα πρώτα λεπτά με το περιφερειακό σουτ και προηγήθηκε 4-9 (3'55") με το τρίποντο του Στρέλνιεκς ωστόσο η Ζάλγκιρις έκανε επιμέρους σκορ 13-2, με τον Γιανκούνας (9π.) να σκοράρει για το 17-11 στα 3'20" για το τέλος της πρώτης περιόδου στη Zalgirio Arena! Οι Λιθουανοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 25-19, έχοντας 9 ριμπάουντ αντί 3 της Μπάμπεργκ σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα η διαφορά έφτασε στο +7 (28-21, 11'09") με 1/2 βολές του Βένε όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Στρέλνιεκς, Ουαναμέικερ, Τάις και μείωσαν σε 30-28. Η Ζάλγκιρις άντεξε στην πίεση της Μπάμπεργκ και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 41-38, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Γιανκούνας (11π. με 4/4 βολ., 2/4 δίπ., 1/1 τρίπ.).

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο ενώ η Μπάμπεργκ μείωσε αρχικά όταν ο Ουοναμέικερ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 53-52 (27'19") και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 53-53 με 1/2 βολές του Μέλι. Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν ο Μπράντλεϊ Ουοναμέικερ ισοφάρισε σε 73-73 στα 1'15" για το τέλος. Ο Βουγιούκας έκανε το 75-73 με 2/2 βολές στα 30", ο Ζήσης αστόχησε σε δύσκολο λέι απ όμως ο Ουλανόβας χρεώθηκε με βήματα στα 2.2" για το τέλος κι έδωσε νέα ευκαιρία στην Μπάμπεργκ. Παρ' όλα αυτά, ο Στρέλνιεκς δεν κατάφερε να σκοράρει με δύσκολο λει απ και να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.