Δεν ακουμπάει κανείς την ΤΣΣΚΑ, 93-87 τη Ρεάλ Μαδρίτης

Σταθερά πρώτη, σταθερά εντυπωσιακή, η ΤΣΣΚΑ επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης στη Μόσχα (93-87), με εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Την 17η νίκη της σε 21 αγώνες πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ, που επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης στην Μόσχα (93-87), την ώρα που οι Ισπανοί έπεφταν στο 13-8 για να δώσουν ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην μάχη της τετράδας που προσφέρει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της EuroLeague. Ροντρίγκεθ, Χίγκινς, Χάντερ και Κλάιμπερν έκρυψαν την μέτρια εμφάνιση του Νάντο Ντε Κολό, την ώρα που ο Ντόντσιτς και ο Κάρολ πάλευαν μόνοι απέναντι σε όλους.

Το καλό απόγευμα φάνηκε από νωρίς για την ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα της Μόσχας βρέθηκε στο 10-3 μόλις στο δεύτερο λεπτό, αλλά και στο 24-5 στο έκτο. Είχε 4/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 4/4 βολές, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 33-11 και έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα της Ρεάλ που δεν μπορούσε να σταματήσει το σφυροκόπημα που δεχόταν. Οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο, αλλά δεν το κατάφεραν. Το 54-31 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα του 70% που είχαν οι γηπεδούχοι στα δίποντα (16/23), την ώρα που ο Λάσο έβλεπε τον Ντόντσιτς να έχει τρία καλάθια και κανέναν άλλο με περισσότερα από δύο.

Το τρίτο δεκάλεπτο της Ρεάλ ήταν σαφώς καλύτερο από τα πρώτα δύο, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 14 (69-55 στο 28'), όμως εκεί ο Χίγκινς σκόραρε γκολ-φάουλ για το 72-55 που έμοιαζε με το χτύπημα στην καρδιά των Ισπανών. Δεν ήταν όμως! Οι Μαδριλένοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με σερί 0-10 που έφερε το ματς στο 78-70, δεν κατάφεραν όμως κάτι περισσότερο καθώς οι παίκτες του Ιτούδη δεν είχαν διάθεση να γκρεμίσουν όσα είχαν χτίσει με κόπο στο πρώτο μέρος.

O MVP

Σέρχιο Ροντρίγκεθ (18 πόντοι, 3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο) και Κόρι Χίγκινς (16 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ) μοιράζονται το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη. Ο Ισπανός έκανε σπουδαία δουλειά στο πρώτο μέρος, ο Αμερικανός πέτυχε κρίσιμα καλάθια όταν η Ρεάλ Μαδρίτης πίεσε και πίστεψε στην ανατροπή. Δεν υπήρχε, πάντως, κάποιος που ξεχώρισε πραγματικά, καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν πολύ ισορροπημένη, κυρίως στο πρώτο μισό του αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το 70% που είχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα δίποντα στο πρώτο μέρος (16/23) ήταν το στοιχείο που της έδωσε τη δυνατότητα να φτιάξει μια σπουδαία διαφορά 23 πόντων και να την συντηρήσει μέχρι το φινάλε. Εντυπωσιακό και το double-double του Γουίλ Κλάιμπερν (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ), που έκανε ξανά τη διαφορά για τους γηπεδούχους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο... τρομακτικό πρώτο μέρος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας που διέλυσε την Ρεάλ. Το +23 δεν ήταν διαφορά που μπορούσε εύκολα να ανατραπεί και όσο κι αν προσπάθησαν οι Ισπανοί, δεν πέτυχαν ένα μικρό μπασκετικό θαύμα. Διότι με τέτοιο θα ισοδυναμούσε ενδεχόμενη νίκη τους στη Megasport Arena. Πλην του Ντόντσιτς και του Κάρολ, ουδείς παίκτης του Πάμπλο Λάσο βρέθηκε σε πραγματικά καλή βραδιά, αν και ο Έντι Ταβάρες πάλεψε όσο μπορούσε και έκανε σημαντική δουλειά στον τομέα των ριμπάουντ.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 12322 θεατές βρέθηκαν στην Megasport Arena της Μόσχας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ (Σλοβενία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Πατέρνικο (Ιταλία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-11, 54-31, 78-60, 93-87

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 10 (5 ασίστ), Φριτζόν 5 (1), Αντόνοφ 5 (1), Ροντρίγκεθ 18 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Βορόντσεβιτς, Κλάιμπερν 11 (10 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Χίγκινς 16 (1), Κουρμπάνοφ 10 (2), Χάινς 7, Χάντερ 11.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 3 (1), Ράντολφ 6, Φερνάντεθ 4 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντόντσιτς 21 (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη σε 30:19), Ματσιούλις 2, Ρέγες 4, Καμπάτσο 10 (3), Γιούστα, Κάρολ 16 (2), Ταβάρες 6 (9 ριμπάουντ), Τόμπκινς 13 (1), Τέιλορ 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 21/41 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 21/23 βολές, 26 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 22/43 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 16/22 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα ταξιδέψει στην Ισπανία για να παίξει με τη Βαλένθια στις 8/2, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης θα υποδεχθεί μία μέρα αργότερα, στις 9/2, τον Ολυμπιακό.