Ασύλληπτη ανατροπή από την Αρμάνι Μιλάνο

Εκπληκτικό ματς έγινε στο Μιλάνο, όπου η Αρμάνι επέστρεψε από το -25 για να κερδίσει (89-87) τη Νταρουσάφακα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Το στατιστικό της αναμέτρησης

Τέτοιες ανατροπές, δεν βλέπουμε συχνά. Ειδικά από ομάδες που βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας. Η Αρμάνι υποδέχθηκε τη Νταρουσάφακα στο Μιλάνο, βρέθηκε στο -25 (43-68) στα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως έκανε μια ΕΠΙΚΗ ανατροπή για να κερδίσει (89-87) την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της EuroLeague. Πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο Ντάβιντε Πάσκολο, καθοριστικός και ο Κρούνοσλαβ Σίμον.

Ο MVP

Τον Ντάβιντε Πάσκολο λίγοι τον γνώριζαν πριν ξεκινήσει η σεζόν. Οι περισσότεροι τον έμαθαν στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, όπου έκανε ρεκόρ καριέρας με 15 πόντους. Απόψε ο Ιταλός έβαλε άλλους 15 πόντους με 6/8 δίποντα και 3/3 βολές σε 25 λεπτά, για να μοιραστεί το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη με τον Κρούνοσλαβ Σίμον (15 πόντοι, 4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 29 λεπτά) που πήρε την Αρμάνι στις πλάτες του, ροκάνισε τη διαφορά, ισοφάρισε και της έδωσε και το προβάδισμα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 10/16 τρίποντα της Αρμάνι Μιλάνο είναι ένας αριθμός εντυπωσιακός. Όπως και το επί μέρους 46-19 στα τελευταία 16 λεπτά της αναμέτρησης που οδήγησε τους Ιταλούς στην έβδομη νίκη τους σε 21 αναμετρήσεις.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην έλλειψη χαρακτήρα της Νταρουσάφακα, που βρέθηκε να κερδίζει με 25 πόντους (43-68), αλλά δεν είχε τον απαιτούμενο... τσαμπουκά για να φτάσει στην 11η φετινή της νίκη. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έσβησε ξαφνικά, με αποτέλεσμα να χάσει για τρίτο σερί ματς και να χάσει για τέταρτη συνεχόμενη φορά σε εκτός έδρας παιχνίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα Αρμάνι, μπήκε δυνατά στο ματς και έβαλε δύσκολα στη Νταρουσάφακα που με τη σειρά της ήξερε ότι πρέπει να είναι σοβαρή για να ελέγξει το παιχνίδι. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Γουαναμέικερ (11 πόντοι, 6 ασίστ στο πρώτο μέρος), αλλά και τους Ζίζιτς - Μπέρτανς που πρόσθεσαν από 10 πόντους μέχρι να βάλει ο Άντερσον τρίποντο στο φινάλε του πρώτου μέρους για το 38-51 που έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Οι Τούρκοι μπήκαν στην τρίτη περίοδο με 2/2 τρίποντα για το 38-57, σκορ που δεν άφηνε περιθώρια στους Ιταλούς να αισιοδοξούν για τη συνέχεια της αναμέτρησης. Και όμως, μέσα σε ελάχιστα λεπτά η Αρμάνι κατάφερε, διότι περί κατορθώματος πρόκειται, να ρίξει τη διαφορά από τους σχεδόν 30 πόντους στους 12 (61-73), για να δώσει ενδιαφέρον στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο άνοιξε με νέο τρίποντο για το 64-73 και δίποντο του Πάσκολο στην επόμενη φάση για το 66-75. Η Αρμάνι είχε περπατήσει τη μισή διαδρομή.

Και κάπου εκεί, στα μέσα της τέταρτης περιόδου, ο Σίμον έβαλε κι άλλο μακρινό σουτ για το 73-78 που όχι μόνο μετέτρεψε τον αγώνα σε ντέρμπι, αλλά ξεσήκωσε και το κατά τα άλλα ήσυχο κοινό του Mediolanum Forum. To επί μέρους 30-10 σε διάστημα εννέα λεπτών, ήταν βάλσαμο για τον κόσμο και τους γηπεδούχους. Ο Σίμον ξανασκόραρε για τρεις (76-78) και έφερε ΚΑΙ την ισοφάριση (78-78) στο 35'. Ο Πάσκολο έβαλε μπροστά την ομάδα του (84-82) και στο φινάλε είδαμε... θρίλερ!

Ο Σιμόν έβαλε μία βολή για το 87-85, ο Γουαναμέικερ άλλη μία για το 87-86 στα 4.8 δευτερόλεπτα και ο Χίκμαν ένα ζευγάρι για το 89-86. Η Αρμάνι δεν ρίσκαρε, έστειλε ξανά τον Γουαναμέικερ στη γραμμή και ο Αμερικανός είχε και πάλι 1/2 για το τελικό 89-87 που πρέπει να προβληματίσει τη Νταρουσάφακα.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-51, 61-73, 89-87