Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε την τρίτη θέση στο Ηράκλειο

Ο Ερυθρός Αστέρας κατέκτησε την τρίτη θέση στο τουρνουά στο Ηράκλειο, καθώς νίκησε με την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 67-59, φορτσάροντας στην τέταρτη περίοδο με άμυνα και τρίποντα. Πρώτος σκόρερ ο Μπιέλιτσα με 21 πόντους.

Στον μικρό τελικό στο τουρνουά του Ηρακλείου, σε ένα ματς που οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε την Χάποελ Ιερουσαλήμ με σκορ 59-67, κατακτώντας την τρίτη θέση.

Οι Σέρβοι φόρτσαραν στην τελευταία περίοδο (12-22), πιέζοντας στην άμυνα, βάζοντας και μεγάλα σουτ από την περιφέρεια. Ο Ερυθρός Αστέρας τέλειωσε το ματς με 6/13 τρίποντα, σημειώνοντας τα πέντε από αυτά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Κομβικό σημείο στην αναμέτρηση, το +7 με το οποίο ξέφυγαν οι νικητές, "γράφοντας" το 50-57 στο σκορ στο 33', ύστερα από τέσσερα συνεχόμενα εύστοχα σουτ (Ρέμπιτς, Λάζιτς, Μπιέλιτσα, Σιμόνοβιτς) πίσω από τα 6.75 μέτρα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο σέντερ τους Μίλκο Μπιέλιτσα με 21 πόντους (6/7δ, 1/2τρ, 6/6β), ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ. "Όπλο" για τον Ερυθρό Αστέρα το θετικό πρόσημο που είχαν οι παίκτες του στον συσχετισμό ασίστ/λάθη, μετρώντας 21 τελικές πάσες και μόλις 16 λάθη, σε αντίθεση με την Χάποελ Ιερουσαλήμ (11/22). Από τους Ισραηλινούς ξεχώρισαν οι Κέρτις Τζέρελς (15π) και Αμάρ'ε Στούντεμαϊρ (11π, 5ρ)

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 35-34, 47-45, 59-67

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Πιανιτζιάνι): Στουντεμάιρ 11 (2), Ντάισον 7 (2), Ελιάου, Χαλπερίν 8 (1), Τίμορ 3, Κίνσεϊ 4, Τζόουνς 6, Πίτερσον 5 (1), Τζέρελς 15 (2), Ρόσεφελτ.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ρέμπιτς 7 (1), Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 6 (1), Σίμανιτς,  Ντόμπριτς 3 (1), Σιμόνοβιτς 8 (1), Τζένκινς, Γκούντουριτς 3 (1), Γιόβιτς 2, Κούζμιτς 6, Μπιέλιτσα 21 (1).