Από άλλο χ-Αρμάνι

Τέλος στο αήττητο του Ολυμπιακού στην Euroleague έδωσε η Μιλάνο που συνέτριψε τους "ερυθρόλευκους" με 81-51. Αρνητικό ρεκόρ για τους Πειραιώτες στην επίθεση.

Μόνο πασαρέλα δεν έκανε στην έδρα της Αρμάνι ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε από τους εξαιρετικούς Ιταλούς με 81-51 για την δεύτερη αγωνιστική του Top-16 και γνώρισε την πρώτη του ήττα στην φετινή Euroleague.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Δείτε Live της αναμέτρηση ανάμεσα στην Αρμάνι Μιλάνο και τον Ολυμπιακό...

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι συνέντριψαν τους Πειραιώτες, έχοντας 12/21 τρίποντα (57%), ενώ οι "ερυθρόλευκοι" σημείωσαν 3/18 τρίποντα (16%). Ο Κιθ Λάνγκφορντ τελείωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους και ακολούθησε το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Ντάνιελ Χάκετ με 17. Για τον Ολυμπιακό, ο Γιώργος Πρίντεζης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 12 πόντους.

Παράλληλα, οι 51 πόντοι στην επίθεση είναι αρνητικό ρεκόρ στην Euroleague για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, καθώς το προηγούμενο ήταν οι 52 πόντοι (29/01/04) στην ήττα από την Εφές στην Κωνσταντινούπολη με 61-52.

Ο αγώνας:

Ο Λάνγκφορντ έκανε το 2-0 για τη Μιλάνο, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης ισοφάρισε σε 2-2 για τον Ολυμπιακό. Ο Γιώργος Πρίντεζης στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε το προβάδισμα και πάλι στους Πειραιώτες (2-4), με τον Λάνγκφορντ, έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων να πετυχαίνει το 5-4. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν καλάθι με τον Ντάνιελ Χάκετ να κάνει το 8-4 ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 4'.

Ο Χάκετ έκανε το 10-4 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε στο 5ο λεπτό σε 10-7. Ο Σέντρικ Σίμονς έφερε τον Ολυμπιακό στο -1 (10-9) και Αμερικανός με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 10-12 για τους φιλοξενούμενους. Ο Χάκετ ισοφάρισε σε 12-12, και ο Γιώργος Πρίντεζης έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Πειραιώτες (12-14). Ο Πρίντεζης και πάλι έκανε το 12-16, με τον Μος να μειώνει σε 14-16. Ο Ματ Λοτζέσκι με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 14-18 και ο Λάνγκφορντ (επίσης 2/2 βολές) μείωσε σε 16-18. Ο Μπράιαντ Ντάνστον με 1/2 βολές έκανε το 16-19, διαμορφώνοντας το σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με τους Ιταλούς να μειώνουν σε 23-24 στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Δημήτρης Κατσίβελης δεν θα μπορέσει να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Ουάλας σημείωσε το 27-24 στο 13ο λεπτό, με τον Μαρντί Κόλινς στη συνέχεια να μη μπορεί να πετύχει καλάθι. Ο Λάνγκφορντ με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 30-24 για τους Ιταλούς, έχοντας πετύχει τους 15 πόντους της ομάδας του.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης μείωσε σε 30-26, με τον Σλούκα να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Ο Τζέρελς δεν μπόρεσε να ανεβάσει την διαφορά και ο Έλληνας γκαρντ μείωσε σε 30-29 για τους φιλοξενούμενους. Στο 15ο λεπτό, ο Σπανούλης έδωσε το προβάδισμα στους "ερυθρόλευκους" με 30-31.

Ο Ντάνιελ Χάκετ στη συνέχεια θα αστοχήσει σε σουτ δύο πόντων, όμως ο ίδιος παίκτης στη συνέχεια έκανε το 32-31 στο 17ο λεπτό του αγώνα. Ο Σίμονς με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 32-32, 2:02'' πριν το ημίχρονο με τον Λαβάλ, έπειτα από ένα εντυπωσιακό κάρφωμα να κάνει το 34-32. Ο Τζέρελς με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για τους Ιταλούς (37-32). Ο Σέντρικ Σίμονς αστόχησε σε προσπάθεια δύο πόντων, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να κερδίζει φάουλ σε σουτ τριών πόντων. Ο παίκτης της Μιλάνο, με 2/3 βολές έκανε το 39-32, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με την έναρξη της τρίτης περιόδου μείωσε σε 39-34, με τη Μιλάνο να ανεβάζει και πάλι την διαφορά στους επτά πόντους (41-34). Ο Χάκετ με τρίποντο πέτυχε το 44-34, ανεβάζοντας για πρώτη φορά στους 10 πόντους την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες (44-34 στο 22'). Ο Λάνγκφορντ στη συνέχεια έκανε το 46-34, ενώ ο Πρίντεζης δεν κατάφερε στην αμέσως επόμενη φάση να βάλει καλάθι. Έτσι, ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ στο 23'.

Ο Ντάνιελ Χάκετ αύξησε την διαφορά στους 14 πόντους (48-34) 6:48'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός στην επόμενη φάση έκανε φάουλ και ο Λαβάλ αστόχησε σε σουτ δύο πόντων. Ο Γιώργος Πρίντεζης και πάλι που ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο μείωσε σε 48-36 για να αστοχήσει ο Ντάνιελ Χάκετ σε σουτ τριών πόντων στο 25ο λεπτό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν θα πετύχουν καλάθι, με τον Χάκετ να σημειώνει το 50-36 για τη Μιλάνο. Ο Σπανούλης μείωσε σε 50-38, με τον Λαβάλ να σημειώνει το 52-38 και ο Τσερέλλα ανέβασε την διαφορά στη μέγιστη τιμή της (54-38), τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.

Ο Λάνγκφορντ με τρίποντο έκανε το 57-38, ενώ και πάλι ο ίδιος παίκτης με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 22 πόντους. Ο Μπράιαντ Ντάνστον με κάρφωμα μείωσε σε 60-40 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο ιδανικά για την Αρμάνι Μιλάνο, έπειτα από ακόμα ένα τρίποντο του Τζέρελς (63-40). Στην τέταρτη περίοδο, ο Τσερέλα με ακόμα ένα εύστοχο τρίποντο για τους Ιταλούς έκανε το 66-40 και ο Χάκετ με 1/2 βολές πέτυχε το 67-40 για τους γηπεδούχους στο 33ο λεπτό του αγώνα. Ο Μέλι με ακόμα ένα τρίποντο σημείωσε το 70-40 για την Μιλάνο, 6:38'' πριν το τέλος του ματς.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όπως και ο Χάκετ, Περπέρογλου στη συνέχεια. Ο Τζέρελς έκανε το 72-40 για τους γηπεδούχους, με τον Σλούκα να μειώνει σε 72-42 στο 36ο λεπτό του αγώνα. Ο Λάνγκφορντ με 2/2 βολές έκανε το 74-42 για να κάνει ο Τζέρελς το 76-42 λιγότερο από τρία λεπτά πριν την εκπνοή. Ο Κώστας Σλούκας με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 76-45 (στο 38') και ο Βαγγέλης Μάντζαρης μείωσε σε 76-47. Ο Τζέρελς με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 79-47 και ο Πρίντεζης πέτυχε το 79-49. Οι Ιταλοί έκανε το 81-49 για να σημειώσει ο Μάντζαρης το 81-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το παιχνίδι για να γνωρίσει ο Ολυμπιακός την πρώτη του φετινή ήττα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.