Αρμάνι Μιλάνο - Μπαρτσελόνα 63-78

Η περσινή επίσκεψη στο Mediolanum Forum εξελίχτηκε σε... εφιάλτη για την Μπαρτσελόνα. Φέτος οι Καταλανοί δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην Αρμάνι Μιλάνο, επικράτησαν με 78-63 κι έκαναν το 2/2 στον Γ' όμιλο.

Την περσινή σεζόν ο Αλεσάντρο Τζεντίλε οδήγησε την Αρμάνι στον θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα (91-63) στο Mediolanum Forum, υποχρεώνοντας τους Καταλανούς στην πρώτη τους ήττα στο TOP-16 έπειτα από 24 συνεχόμενες νίκες!

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Φέτος τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά για την Μπαρτσελόνα, που επικράτησε εύκολα των πρωταθλητών Ιταλίας με 78-63 κι έκανε το 2/2 στον Γ' όμιλο της Euroleague. Ο Αμπρίνες πέτυχε 21 πόντους με 2/2 βολές, 2/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα ενώ ''διψήφιοι'' ήταν και οι Πλάις (16π.), Τόμας (12π.).

Από την άλλη πλευρά, οι προσπάθειες του Τζεντίλε (11π., 7 ριμπ., 8ασ., 1κλ σε 30'06'') δεν ήταν αρκετοί για την Αρμάνι Μιλάνο που ''έπεσε'' στο 0-2 στη regular season.

Η Αρμάνι βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Τζεντίλε, Σάμουελς, Χάκετ και προηγήθηκε με 10-5 στο 5'14''. Ο Χάκετ διατήρησε τη διαφορά στο +5 (14-9, 6'09'') για τους πρωταθλητές Ιταλίας ωστόσο η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 17-17 με δυο τρίποντα των Τόμας, Αμπρίνες. Εν συνεχεία ο Τζάστιν Ντόλμαν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έδωσε το προβάδισμα στους Καταλανούς λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι ''μπλαουγκράνα'' πήραν πόντους με το περιφερειακό σουτ των Σατοράνσκι, Αμπρίνες ενώ ο Χεζόνια έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (21-32, 13'25''). Τι ακολούθησε; Επιμέρους σκορ 8-1 για την Μπαρτσελόνα που εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 με τον Νάχμπαρ (22-40, 15'27'')! Η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να αντιδράσει με τους Μος, Χάκετ ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο υπέρ τους 32-45.

Ο Τζεντίλε μείωσε σε 39-47 όμως η Μπαρτσελόνα πέρασε την μπάλα στο ''ζωγραφιστό'' με τον Τίμπορ Πλάις, βρήκε λύσεις με τον Αμπρίνες κι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 50-66. Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε (11π., 6ριμπ., 6ασ. στο 30') προσπάθησε να κρατήσει όρθια την Αρμάνι κόντρα στους Καταλανούς όμως η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους γηπεδούχους.

Ο Νάχμπαρ έστειλε τη διαφορά στο +16 (52-58, 31'55''), οι Ιταλοί προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά με τους Κλέιζα, Τζέιμς όμως ο Τίμπος Πλάις ευστόχησε σε τρίποντο για το 63-77 στα 58'', ''κλειδώνοντας'' τη νίκη για την Μπαρτσελόνα στο Mediolanum Forum. Εν τέλει οι Καταλανοί επικράτησαν με 73-68 κι έκαναν το 2/2 στον Γ' όμιλο της Euroleague.