Αρμάνι Μιλάνο - Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ 74-80

Η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ ''ζορίστηκε'' απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο όμως επικράτησε με 80-74 στο Paladesio κι ''ανέβηκε'' στο 4-2 στον Γ' όμιλο. Στο 2-4 οι πρωταθλητές Ιταλίας, που έχασαν στο ημίχρονο τον Τζεντίλε.

Ο Ρίκι Χίκμαν ήταν πρώτος σκόρερ της Φενέρ με 14 πόντους, ο Νεμάνια Μπιέλιτσα πρόσθεσε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ενώ ο Σεμίχ Ερντέν τελείωσε τον αγώνα κόντρα στην Αρμάνι με 12 πόντους κι 7 ριμπάουντ.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Ο Σιπάχι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 9-14 στο 4'07'' και ο Μπιέλιτσα κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 11-20, στα μέσα της πρώτης περιόδου ωστόσο η Αρμάνι Μιλάνο αντέδρασε άμεσα. Τι ακολούθησε; Οι Ιταλοί ''έτρεξαν'' επιμέρους σκορ 12-1 κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 23-21! Στη συνέχεια, όμως, η Φενέρ βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Χίκμαν, Βέσελι, ανέκτησε τον έλεγχο κι έστειλε ξανά τη διαφορά στο +9 (30-39, 16'35''). Ο Λίνας Κλέιζα σκόραρε απέναντι στην πρώην ομάδα του για το 37-42 όμως οι Τούρκοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 37-44 κόντρα στην Αρμάνι που έχασε τον Τζεντίλε λόγω τραυματισμού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ πέρασε την μπάλα στο ''ζωγραφιστό'' με τον Ερντέν ενώ ο Μπογκντάνοβιτς διαμόρφωσε το 42-55, με τρίποντο. Η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τις βολές του Χίκμαν και το τρίποντο του Γκούντελοκ (49-62, στο 30'). Ο Ντάνιελ Χάκετ έδωσε λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά όμως ο Χίκμαν ''εκτέλεσε'' πίσω από τα 6μ.75 κι έστειλε τη διαφορά στο +9 (63-72).

Η Αρμάνι αντέδρασε στα τελευταία λεπτά, όταν ο Μπρουκς μείωσε σε 68-72 με 2/2 βολές κι εν συνεχεία διαμόρφωσε το 70-74 στα 53'' για τη λήξη. Ο αγώνας κρίθηκε στη ''ρουλέτα'' των βολών, εκεί όπου οι Χίκμαν, Μπιέλιτσα εκμεταλλεύτηκαν τα φάουλ των Ιταλών και ''κλείδωσαν'' τη νίκη, με το τελικό 74-80.