Αρμάνι Μιλάνο - Φενέρμπαχτσε 71-82

Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, στην Ιταλία, και με τον Γιαν Βέσελι να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση (15π., 8ρ.) πήρε τη νίκη με 81-72.

Η ήττα από τον Ολυμπιακό την προηγούμενη αγωνιστική, έφερε σε δύσκολη θέση τη Φενέρμπαχτσε. Η τουρκική ομάδα ταξίδεψε στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκαναν το χρέος τους αν και χρειάστηκε να πιεστούν λίγο παραπάνω στο δεύτερο ημίχρονο. Η δουλειά έγινε (81-72), όμως.

Ο Γιαν Βέσελι σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν πέτυχε 15 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και ήταν παντού στο γήπεδο. Από κοντά σε εμφάνιση και ο Νέμανια Μπιέλιτσα, που ήταν εξίσου ουσιαστικός 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Εξαιρετικός ήταν και ο Νίκος Ζήσης. Σε 29 λεπτά πέτυχε 11 πόντους (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και υπέπεσε σε 2 λάθη.

Όσο για την Αρμάνι Μιλάνο, οι 24 πόντοι του ΜαρΣόν Μπρουκς δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την τρίτη ήττα σε 4 παιχνίδια στο Top 16.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν ξεχώρισε στο ξεκίνημα του αγώνα. Εξ ου και το προβάδισμα άλλαζε χέρια (6-7. 3'). Μπιέλιτσα και Σαβάς ήταν ιδιαιτέρως αποτελεσματικοί και με δικές τους προσπάθειες ανέβασαν τη διαφορά για τους γηπεδούχους (8-11, 4'). Οι Ιταλοί αντέδρασαν και ο Μέλι με νέο εύστοχο σουτ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του (14-13, 5'). Το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς, με τον Χάκετ να φέρνει την αναμέτρηση σε ισορροπία (19-19, 7'). Ο Τζεντίλε έδωσε ένα ακόμα προβάδισμα στην ομάδα του (22-21, 7'). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου ήταν καταιγιστικοί. Ζήσης και Μπογκντάνοβιτς ανέλαβαν δράση και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους πρωταθλητές Τουρκίας στο +4 (24-28).

Το "βαρύ πυροβολικό" των γηπεδούχων, Χάκετ και Κλέιζα, ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με προσωπικές προσπάθειες έκαναν την αναμέτρηση να ξεκινήσει από νέα βάση (29-29, 13'). Ο Γιαν Βέσελι έδειξε γιατί είναι από τους πιο ακριβοπληρωμένους παίκτες των Τούρκων. Προσέφερε θέαμα και παράλληλα ουσία (32-37, 16'). Ο Χάκετ ανέλαβε και πάλι δράση για τους γηπεδούχους (36-37, 18'). Το ημίχρονο, όμως, ήταν τουρκική υπόθεση. Ζήσης και Σαβάς έκαναν ό,τι ήθελαν και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Φενέρμπαχτσε να έχει προβάδισμα 5 πόντων (38-43).

Φορτσάτοι μπήκαν οι γηπεδούχοι με την έναρξη του δευτέρου μέρους. ΜαρΣόν Μπρουκς και Αλεσάντρο Τζεντίλε παρέμεναν αποτελεσματικοί και το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι (44-45, 21'). Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, όμως, δεν ξέφυγαν από το πλάνο τους και με τους Γκάουντλακ, Μπιέλιτσα και Ζήση ανέβασαν τη διαφορά (47-54, 25'). Το προβάδισμα παρέμενε σε τουρκικά χέρια, με τον Μπογκντάνοβιτς να είναι από τους κορυφαίους της ομάδας του (52-59, 28'). Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι δεν μπορούσαν να μειώσουν τη διαφορά, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 9 πόντων (54-63).

Γκάουντλακ και Πρέλντζιτς μπήκαν με σκοπό να "καθαρίσουν" το παιχνίδι για την ομάδα τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τη διαφορά να ανέβει σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά (60-70, 32'). Πέντε διαδοχικοί πόντοι από τον Μπρουκς έφεραν κοντά στο σκορ τους γηπεδούχους (65-70, 34'). Αυτό ήταν προσωρινό, όμως. Οι φόργουορντ των γηπεδούχων (Μπιέλιτσα-Βέσελι) έδωσαν ξανά λύσεις και η διαφορά αυξήθηκε (65-74, 35'). Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή, όμως οι φιλοξενούμενοι "σφράγισαν" τη νίκη τους με lay up του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς 1'48'' πριν το τέλος του αγώνα. Μέχρι το τέλος της περιόδου δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Φενέρμπαχτσε πήρε μια σημαντική νίκη ενόψει συνέχειας, με 71-82.

Δεκάλεπτα: 24-28, 38-43, 54-63, 71-82.