Αρμάνι Μιλάνο - Αναντολού Εφές 71-73

Η Αρμάνι Μιλάνο μετρούσε τρεις σερί νίκες στις εντός έδρας αναμετρήσεις με την Αναντολού Εφές. Σήμερα (06/02) οι Τούρκοι επικράτησαν 71-73 με κορυφαίο τον Περπέρογλου. Άστοχος ο Χάκετ, στο τέλος.

Η Αρμάνι Μιλάνο έψαχνε την πρώτη εντός έδρας νίκη της στο TOP-16 (και τη δεύτερη συνολικά, στη β΄φάση της διοργάνωσης) όμως η Αναντολού Εφές επικράτησε 71-73 στο Mediolanum Forum.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Οι Ιταλοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Χάκετ αστόχησε σε τρίποντο στα 6'' για τη λήξη. Από την άλλη πλευρά, ο Στράτος Περπέρογλου έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς με 18 πόντους (5/6 βολές, 2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ σε 23'21".

Η Αναντολού Εφές είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε 12-16 στο 7'14" με τρίποντο του Μίλκο Μπιέλιτσα, ο οποίος έφτασε τους 8 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα. Η Αρμανι πίεσε με μπροστάρη τον Μαρσόν Μπρουκς όμως η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 17-20. Εν συνεχεία ο Σάριτς έστειλε τη διαφορά στο +5 (19-24, 11'14") για τους Τούρκους όμως οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 9-0 και προηγήθηκαν 28-24, με τρίποντο του Χάκετ. Ο Τζάνινγκ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 33-32 όμως οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (36-34).

Καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει πάνω από τρεις πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Περπέρογλου σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 42-44 όμως η Αρμάνι προηγήθηκε 50-47 στα 2'28" για τη λήξη της περιόδου, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Σάμουελς. Εν συνεχεία ο Χάκετ έκανε το 61-58, οι Τούρκοι προηγήθηκαν 61-65 με σερί 7-0 όμως ο γκαρντ της Αρμάνι διαμόρφωσε το 69-68 με γκολ-φάουλ στα -1'57"! Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν ο Σάμουελς μείωσε σε 71-72 με 2/2 βολές και ο Ερτέλ αστόχησε για την Εφές. Ο Χάκετ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της Αρμάνι, σούταρε πίσω από τα 6μ.75 στα 6" όμως αστόχησε. Ο Περπέρογλου πήρε το αμυντικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ από τον Μος και διαμόρφωσε το τελικό 71-73 με 1/2 βολές.