Απόλυτη ανατροπή για την Στρασμπούρ

Η Στρασμπούρ μπορεί να πήγε στα αποδυτήρια στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου με το εις βάρος της 34-52 από τον Ερυθρό Αστέρα αλλά με την επιστροφή της έφερε τα πάνω κάτω και πήρε τη νίκη με 78-75.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζερεμί Λελούπ η Στρασμπούρ έκαμψε την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα με 78-75 αφήνοντας στα αποδυτήρια μετά το δεύτερο δεκάλεπτο το κακό της πρόσωπο που την είχε φέρει πίσω στο σκορ με 34-52.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Με το καλάθι του Βλάντιμιρ Γκολούμποβιτς στο 37΄ η γαλλική ομάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά με 71-70 και άντεξε μέχρι το τέλος ενώ ο Μάρκο Σιμόνοβιτς αστόχησε σε τρίποντο στα 4” και δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Τα στατιστικά του αγώνα.

Ο αγώνας Στο παιχνίδι ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε της Στρασμπούρ με 0-6 με τα δύο τρίποντα του Μίλερ και με αυτό του Σιμόνοβιτς ξέφυγε με 15-25. Με το τρίποντο του Γκουντούριτς η διαφορά πήγε στο +11(17-28) όπως ήταν και στο τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ στο 19-30 μετά το καλάθι του Στίματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Στρασμπούρ μείωσε στους τέσσερις πόντους σε 32-36 με τον Ντουπόρτ στο 13, αλλά το τρίποντο του Γκουντούριτς έδειξε τον δρόμο για να πάει η διαφορά στο +20 και το 32-52 1:48 πριν το τέλος του.

Η Στρασμπούρ ωστόσο πήγε στα αποδυτήρια μειώνοντας σε 34-52 με τον Γκολούμποβιτς. Ένα καλάθι που όπως φάνηκε ήταν η αρχή της αντεπίθεσής της με την επιστροφή της στο παρκέ. Με τους Γκολούμποβιτς και Λελούπ καταρχήν και τον Μπομπουά να παίρνει την σκυτάλη η γαλλική ομάδα μείωσε σε 56-64 στο 30΄.

Δεν έμεινε όμως εκεί. Με το τρίποντο του Μπομπουά μείωσε σε 63-64 7:46 πριν το 40΄ και παρά το ότι ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε προς στιγμή ξεφεύγοντας με 63-70 οι γηπεδούχοι με ένα σερί 10-0 προηγήθηκαν με 71-70 με τον Γκολούμποβιτς και 73-70 με τον Ουίμς.

Το σερί της Στρασμπούρ έφθασε το 15-2 μετά την βολή του του Κάμπελ που έκανε το 78-72. Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και να διεκδικήσει εκεί τη νίκη αλλά ο Σιμόνοβιτς αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης στα 4” με αποτέλεσμα η Στρασμπούρ να επικρατήσει με 78-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 34-52, 56-64, 78-75.