Αναντολού Εφές - Ρεάλ Μαδρίτης 75-73

Ο Ματ Τζάνινγκ σκόραρε σε ''νεκρό'' χρόνο και ''κλείδωσε'' το 75-73 της Αναντολού Εφές επί της Ρεάλ Μαδρίτης στην Κωνσταντινούπολη! Πρώτη ήττα για τη ''Βασίλισσα'' στην Euroleague, βραβεύτηκε ο Στεφάν Λάσμε.

Ο 19χρονος Τσεντί Οσμάν ''έκλεψε'' τις εντυπώσεις στο Abdi Ipekci αφού έκανε ρεκόρ καριέρας με 16 πόντους όμως ο Ματ Τζάνινγκ ήταν αυτός που ''σφράγισε'' τη νίκη της Αναντολού Εφές επί της Ρεάλ Μαδρίτης, με 75-73.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του παιχνιδιού

Επιμέλεια: Νάνσυ Μητσοστεργίου

Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά το άστοχο λέι-απ του Οσμάν, σκόραρε σε ''νεκρό'' χρόνο και υποχρέωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης στην πρώτη της ήττα στη φετινή Euroleague! Για την Εφές, ο Στράτος Περπέρογλου είχε 11 πόντους (4/8 δίπ., 1/4 τρίπ.), 5 ριμπάουντ κι 1 κλέψιμο σε 28'53''. Από την άλλη πλευρά, ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 17 πόντους (3/4 βολ., 7/9 δίπ.), 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 ασίστ και 2 κοψίματα σε 22'38'', έκανε πολύ καλό ματς όμως έμεινε στον πάγκο στα τελευταία λεπτά αφού ο Λάσο προτίμησε τον Αγιόν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ από το πρώτο λεπτό με τους Λάσμε, Τζάνινγκ και Σάριτς να σημειώνουν τους επτά πρώτους πόντους (7-2, 3'). Στη συνέχεια, όμως, ο Γιάννης Μπουρούσης με 6 προσωπικούς πόντους έδωσε το προβάδισμα στη Ρεάλ (7-8, 5'). Ο Νοτσιόνι έστειλε τη διαφορά στο +5 για τη "Βασίλισσα" (9-14) ωστόσο η Εφές αντέδρασε και πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Περπέρογλου. Εν συνεχεία οι Τούρκοι ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ (28-21, 14:31"), όμως η Ρεάλ βρήκε λύσεις στην επίθεση με το περιφερειακό σουτ των Ροντρίγκεθ, Κάρολ, Γιούλ και ανέκτησε το προβάδισμα (31-32). Παρ' όλα αυτά η Αναντολού Εφές πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ντοντάι Ντρέιπερ εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (50-40, 23'56'') όμως η Ρεάλ Μαδρίτης ισοφάρισε αρχικά με τους Γιούλ, Ροντρίγκεθ κι εν συνεχεία προηγήθηκε με τον Μπουρούση (52-54) στα 2'16'' για τη λήξη της τρίτης περιόδου! Η Εφές άντεξε στην πίεση των Ισπανών, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο υπέρ της 60-57 και προηγήθηκε με 68-64 στο 35'29''. Από εκείνο το σημείο η Ρεάλ ''έτρεξε'' σερί 7-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ (68-71, 37'27'') όμως ο Οσμάν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 71-71! Τι ακολούθησε; Λάσμε και Νοτσιόνι διαμόρφωσαν το 73-73, λάθη εκατέρωθεν από Ντρέιπερ και Αγιόν, ο Οσμάν αστόχησε σε λέι-απ όμως ο Τζάνινγκ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, σκόραρε σε ''νεκρό'' χρόνο και χάρισε τη νίκη στην Εφές με 75-73!