Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 84-70

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στην Τουρκία, οι Ντρέιπερ, Κρίστιτς και Λάσμε έκαναν πολλές ζημιές και κάπως έτσι ήρθε η πρώτη ήττα στο Top 16 με 84-70.

Στην Τουρκία έμελλε να ολοκληρωθεί το αήττητο του Ολυμπιακού στο Top 16. Οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι στο δεύτερο ημίχρονο, η Εφές ήταν πολύ αποτελεσματική έξω από τα 6,75 και μοιραία ήρθε η ήττα με 84-70.

Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που ο Βασίλης Σπανούλης έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό (2 πόντοι, 1 ασίστ, 3 λάθη), με τον Οθέλο Χάντερ να είναι ο παίκτης που ξεχωρίζει από τους "ερυθρόλευκους" με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους νικητές, ο Ντοντάι Ντρέιπερ σταμάτησε στους 14 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Ο Νέναντ Κρίστις τον ακολούθησε με 13 πόντους, ενώ ο Στεφάν Λάσμε πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Ο Στράτος Περπέρογλου σε 18 λεπτά πέτυχε 8 πόντους (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 7 ranking.

Θυμηθείτε το Live της αναμέτρησης.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του Γιάννη Σφαιρόπουλου

Οι δηλώσεις του Ντούσαν Ίβκοβιτς

Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (8-4, 4'). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και με επί μέρους 7-0 από Μάντζαρη και Ντάρντεν ανέτρεψαν την κατάσταση (8-11, 5'). Οι "ερυθρόλευκοι" διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα και με καλάθια των Μάντζαρη και Χάντερ η διαφορά αυξήθηκε (10-16, 7'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και επανήλθαν στα του αγώνα με προσπάθειες των Σάριτς και Κρίστιτς (17-18, 9'). Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να σκοράρουν, αλλά ούτε και να δεχθούν πόντο, μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Έτσι η πρώτη πράξη του παιχνιδιού πήγε σε "ερυθρόλευκα" χέρια (17-18).

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ο Μίλκο Μπιέλιτσα μπήκε στην... εξίσωση και ο Νέναντ Κρίστιτς τον ακολούθησε. Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ (27-23, 13'). Οι "ερυθρόλευκοι" δεν έχασαν την επαφή τους με τους αντιπάλους. Λοτζέσκι και Σλούκας, αρχικά, τους κράτησαν σε απόσταση βολής (29-28, 14'). Η άμυνα των Πειραιωτών ήταν αποτελεσματική και με τον Χάντερ να καρφώνει ήρθε και το προσπέρασμα (29-30, 15'). Ο Λάσμε έβαλε σε θέση οδηγού, εκ νέου, την ομάδα του (33-31, 16'). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέβαλαν το παιχνίδι τους και με το τρίτο τρίποντο του Μάντζαρη (σε τρεις προσπάθειες) πήγαν στο +4 (33-37, 18'). Μπορεί οι γηπεδούχοι να ισοφάρισαν με τον Ντρέιπερ (37-37, 19'35''), όμως ο Όλιβερ Λαφαγιέτ με το έκτο "ερυθρόλευκο" τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο έβαλε ξανά τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με 37-40.

Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Ο Ντάρντεν με νέο εύστοχο σουτ έγραψε το 40-43 (στο 23'). Οι γηπεδούχοι, όμως, παίρνοντας ώθηση από τους φιλάθλους πήραν εκ νέου το προβάδισμα χάρη σε δύο πρώην αντιπάλους εντός Ελλάδος (Λάσμε-Περπέρογλου) (45-43, 25'). Οι γηπεδούχοι είχαν βρει τον τρόπο για να κρατήσουν τη διαφορά υπέρ τους (47-44 με Ερτέλ στο 26'). Ο Μπαλμπάι μπήκε στο παρκέ και αποτέλεσε τον παίκτη-κλειδί των γηπεδούχων. Δύο εύστοχα καλάθια και μια καλή άμυνα ανέβασαν τη διαφορά στους 5 πόντους (53-48, 28'). Οι προσπάθειες των Κρίστιτς και Μπίέλιτσα έδωσαν αέρα 7 πόντων στην ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς (57-50, 29'). Το κάρφωμα του Ντάνστον στο φινάλε του δεκαλέπτου μάζεψε τη διαφορά (57-52), όμως ο Ολυμπιακός είχε πολύ δρόμο μέχρι να μαζέψει τη διαφορά.

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο για τους Πειραιώτες. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη ζώνη πίεσης και οι διάδρομοι έκλεισαν. Στην άμυνα τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά. Κρίστιτς, Οσμάν και Ντρέιπερ "έτρεξαν" επί μέρους 7-0 και η διαφορά έφτασε -για πρώτη φορά- σε διψήφια επίπεδα (64-52, 32'). Οι Πειραιώτες παρέμεναν άστοχοι, οι Τούρκοι "εκτελούσαν" από κάθε πλευρά και μοιραία η διαφορά αυξήθηκε (73-55, 35'). Λαφαγιέτ και Πρίντεζης έδειξαν σφυγμό, για τους Πειραιώτες και μάζεψαν τη διαφορά, προσωρινά (77-61, 36'). Η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα υπέρ των Τούρκων (81-64, 38'). Ο Ντρέιπερ ήταν ασταμάτητος και με νέο τρίποντο έγραψε το 84-67. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 84-70, με την πρώτη ήττα των Πειραιωτών, στο Top 16, να είναι γεγονός.

Δεκάλεπτα: 17-18, 37-40, 57-52, 84-70.

Αναντολού Εφές(Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 2, Περπέρογλου 8 (1), Σάριτς 4, Ντρέιπερ 14 (4/4 τρίπ.), Κρστιτς 13, Λάσμε 12, Κορκμάζ, Τζάνινγκ 8 (2), Ερτέλ 9 (1), Μπιέλιτσα 10 (1).

Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 12, Ντάνστον 6, Σπανούλης 2, Σλούκας 8, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 11 (3), Λαφαγιέτ 11 (3), Ντάρντεν 7 (1), Λοτζέσκι 7 (2).