Αναντολού Εφές - Φενέρμπαχτσε 71-77

Η Αναντολού Εφές προστέθηκε στη λίστα της Φενέρμπαχτσε, που αισίως μετρά 7-0 μακριά από την Ulker Sports Arena (71-77), ενώ έμεινε στο κατόπι των Ολυμπιακού και ΤΣΣΚΑ στη βαθμολογία. Το τρελό σουτ του Γκάουντλακ, έκανε τη διαφορά.

Το στατιστικό του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Οι γηπεδούχοι είχαν 7/23 τριπ. Οι φιλοξενούμενοι 12 επ. ριμπ., με τον "Ζοτς" να βλέπει πέντε παίκτες του να τελειώνουν διψήφιοι, όπως επέκτειναν το ρεκόρ (ομάδας και φετινής Euroleague). Οι Μπιέλιτσα και Βέσελι είχαν από 14 πόντους, ενώ το αποτέλεσμα έκρινε ο Γκάουντλακ.

Η πρώτη περίοδος ήταν η χαρά της τακτικής και της άμυνας, με την εικόνα που ακολουθεί, να είναι άκρως κατατοπιστική, για το πώς φτάσαμε στο 11-13 του 10'.

Η δεύτερη περίοδος καμία σχέση δεν είχε, με το επί μέρους 22-23 να είναι χαρακτηριστικό. Από το 1 τρίποντο της εκκίνησης, φτάσαμε στα 5, με τον Βέσελι να δίνει 11 πόντους έως το 33-36 και τη Φενέρ να αντιδρά ιδανικά, μετά το 26-23 της Εφές (15.01, με τον Ντρέιπερ στο τιμόνι, που σε εκείνο το σημείο αποχώρησε). Αυτό που έκανε η Φενέρμπαχτσε, ήταν να τρέχει, με την Αναντολού να μην μπορεί να... κάνει κάτι επί του θέματος (με τους Μίλκο Μπιέλιτσα και Κρστιτς, για φροντ λάιν). Οι τάπες έπεφταν... βροχή (2 οι μεν, 3 οι δε), με τους γηπεδούχους ωστόσο, να περιορίζονται στα 6/16 σουτ και τους φιλοξενούμενους να 'χουν 10/17 -πάντα στη β' περίοδο.

Ο Μπογκντάνοβιτς αποχώρησε με τραύμα στον αστράγαλο, πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του β' μισού και ο Βέσελι έφτασε τα 4 φάουλ στο 29'. Τι έγινε στο μεσοδιάστημα; Ο Ντρέιπερ έγινε πάλι η λύση της Εφές έως το 42-42 (8η ισοπαλία), με τους Νεμάνια Μπιέλιτσα και Σαβάς να γεμίζουν τη ρακέτα, να τρέχουν 6-0 και να φτάνουν την παρέα τους στο 42-48 (26.07''), αλλά η Εφές επέστρεψε άμεσα -με τρίποντο του Κορκμάζ. Ο Ερτέλ άλλαξε για 5η φορά χέρια στο προβάδισμα (51-50) και για πρώτη, μετά το 26-28 του 16.50'', με το 53-54 του 30' να αφήνει όλα τα... παράθυρα ανοιχτά. Στην τρίτη πράξη, η Εφές είχε 11/14 βολές, 3/5 διπ. και 1/5 τριπ., με τη Φενέρ να μετρά 2/5 βολες, 8/12 διπ. και 0/2 τριπ.

Μπαράζ μεγάλων σουτ

Στα της τελευταίας περιόδου, ο Ερτέλ έκανε ένα βήμα μπροστά για τη γηπεδούχο ομάδα (και ήταν εξαιρετικός ο συνδυασμός με τον Ντρέιπερ), έως το 64-60 (36.50''). Ο Πρέλντζιτς αύξησε κατά ένα τα "Χ" (64-64) και τότε άρχισαν τα μεγάλα σουτ. Ξεκίνησαν με αυτό του Γάλλου πόιντ γκαρντ για το 66-64), συνεχίστηκαν με το 66-67 δια χειρός Ζήση (38.21''), το 69-68 από τα χέρια του Περπέρογλου (39.21''). Ο Ομπράντοβιτς πήρε τάιμ άουτ, έβαλε τον Γκούντελοκ στη θέση του Ζήση (στην επίθεση, ενώ τον έβγαζε στην άμυνα) και ο Αμερικανός πρόσθεσε άλλο ένα μεγάλο σουτ (υπό πίεση), για το 69-71 (39.28), με τον Πρέλντζιτς να φτάνει τις 8 ασίστ. Ο Τζάνινγκ έκανε λάθος, στην πίεση του Πρέλντζιτς, ο Χίκμαν πήγε στις βολές (69-73, στα 21''), με τον Ερτέλ να μειώνει με ντράιβ (71-73), στα 14''. Κλέψιμο δεν έγινε στην επαναφορά, έγινε φάουλ του Οσμάν, με τον Χίκμαν να επιστρέφει στις βολές και να τελειώνει την ιστορία στα 10'' για το τέλος (71-75).

Δεκάλεπτα: 11-13, 33-36, 53-54, 71-77.