20η νίκη σε 25 αγώνες για την ΤΣΣΚΑ, 101-76 την Ουνικάχα

EUROLEAGE

Δια περιπάτου επικράτησε η ΤΣΣΚΑ της Ουνικάχα Μάλαγα στην Μόσχα, για να συνεχίσει την μοναχική της πορεία στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague 2017/18.

Οι μαθηματικές ελπίδες της Ουνικάχα για την πρώτη οκτάδα, δεν ήταν αρκετές για να παλέψει η ομάδα της Ανδαλουσίας στην Μόσχα. Η ΤΣΣΚΑ την κέρδισε με το επιβλητικό 101-76 για να πάρει την 20η νίκη της σε 25 αγώνες και να συνεχίσει την μοναχική της πορεία στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague 2017/18. Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα, από την άλλη, αρχίζουν σιγά-σιγά να συμβιβάζονται με την μοίρα τους και παρά το γεγονός ότι την επόμενη Παρασκευή θα υποδεχθούν τον Παναθηναϊκό, κοιτάζουν το ισπανικό πρωτάθλημα και ψάχνουν τρόπο για να καλύψουν το κενό που αφήνει με τον σοβαρό τραυματισμό του ο Γκιόργκι Σερμαντίνι .

Αγριεμένη από νωρίς, η ΤΣΣΚΑ ήθελε να δώσει το δικό της τέμπο στο ματς και το κατάφερε με χαρακτηριστική άνεση. Το 10-2 ήταν η αρχή, το 18-10 στο πέμπτο λεπτό έδειξε πως η ομάδα του Ιτούδη βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση, το 30-20 της πρώτης περιόδου ήρθε με 66% ποσοστό ευστοχίας στα σουτ. Η Μάλαγα ήθελε να μείνει κοντά στο σκορ, δεν το κατάφερε όμως και το 57-43 του ημιχρόνου έδειχνε την ανωτερότητα των γηπεδούχων που είχαν 7/12 τρίποντα και 17 ασίστ για πέντε λάθη.

Ήταν εμφανές από τα πρώτα λεπτά πως η ΤΣΣΚΑ δεν θα προβληματιστεί, άλλωστε οι παίκτες της έμοιαζαν να "πετούν" στην MEGASPORT Arena της Μόσχας. Έφτασαν τους 70 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου (70-51), έπαιζαν πολύ όμορφο μπάσκετ, κρατήθηκαν στο +18 (79-61) στο 30' και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Συνέχισαν να παίζουν με ένταση στην άμυνα και ελευθερία στην επίθεση και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πριν σηκώσουν το πόδι από το γκάζι στα τελευταία λεπτά.

Ο MVP

Ο Νάντο Ντε Κολό έπαιξε μόλις 16:31, πρόλαβε όμως να σκοράρει σε αυτό το διάστημα 23 πόντους με 4/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, να μαζέψει ένα ριμπάουντ και να κλέψει δύο μπάλες. Ο Γάλλος δεν δημιούργησε, όμως έκανε αυτό που ήθελε, ήρθε από τον πάγκο για να βρει ρυθμό στην επίθεση, "διάβασε" όσα του έδωσε η άμυνα της Μάλαγα και την διέλυσε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

To stat-line του Γουίλ Κλάιμπερν που έπαιξε μόλις 16:50, αλλά πρόλαβε να σκοράρει 13 πόντους, να μοιράσει 4 ριμπάουντ, να μοιράσει 6 ασίστ και να κλέψει μία μπάλα. All-around o Αμερικανός φόργουορντ, θα μπορούσε να κυνηγήσει ακόμη και το triple-double (μόνο ο Νίκολα Βούιτσιτς έχει γράψει τέτοιο στην EuroLeague) αν έπαιζε περισσότερο, αν το ματς ήταν ντέρμπι. 15/27 τρίποντα είχε η ΤΣΣΚΑ (56%), μαζί με 29 ασίστ (season-high) και μόλις 4/6 βολές, σε ένα συνολικά εξαιρετικό για εκείνη απόγευμα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δεν είδαμε ποτέ ματς, με την έννοια της μονομαχίας, του ντέρμπι, δεν είδαμε ανταγωνιστική την Μάλαγα. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε άνετα την νίκη χάρη στον εξαιρετικό ρυθμό της, αλλά και την ισορροπία σε άμυνα κι επίθεση, απέναντι σε έναν αντίπαλο που έμοιαζε να κάνει αγγαρεία.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 9344 θεατές πήγαν απόψε στην MEGASPORT Arena της Μόσχας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς (Κροατία), Λάτισεβς (Λετονία), Μπισάνγκ (Γαλλία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-20, 57-43, 79-61, 101-76

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (5/6 τρίποντα), Ραντ 2, Φριτζόν 2, Βέστερμαν 9 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Αντόνοφ 4 (1), Ροντρίγκεθ 11 (3/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Βορόντσεβιτς 2, Κλάιμπερν 13 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χίγκινς 8, Κουρμπάνοφ 10 (2), Χάινς 7, Χάντερ 10.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Όκουο 4, ΜακΚάλουμ 7 (1), Σολουάντε 2, Ντίαθ 7 (2), Σαλίν 3, Ντίεθ 7 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 8 (2), Νέντοβιτς 15 (2/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βαστζίνσκι 5 (1), Μπρουκς 2, Όγκουστιν 12 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σουάρεθ 4 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 26/40 δίποντα, 15/27 τρίποντα, 4/6 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 29 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ουνικάχα Μάλαγα: 17/33 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 12/18 βολές, 27 ριμπάουντ (15 αμυντικά - 12 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 14 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Φενέρμπαχτσε την επόμενη Παρασκευή, ενώ η Ουνικάχα Μάλαγα θα υποδέχεται την ίδια μέρα τον Παναθηναϊκό στην Ανδαλουσία.