EUROCUP

ΠΑΟΚ - Μπουντούσνοστ 80-60

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο "Παλατάκι" της Μπουντούσνοστ με σκορ 80-60 κι έτσι έφτασε τις τέσσερις νίκες στα πρώτα πέντε παιχνίδια που έχει δώσει στο EuroCup.

Oύτε η Μπουντούσνοστ κατάφερε να σταματήσει τον ΠΑΟΚ, ο οποίος συνεχίζει την πολύ καλή πορεία του φέτος.

Ο "Δικέφαλος" κέρδισε εντός έδρας τους Μαυροβούνιους με σκορ 80-60 και έτσι ουσιαστικά είναι "αγκαλιά" με την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup, έχοντας φτάσει τις τέσσερις νίκες σε πέντε ματς (οι Θεσσαλονικείς είναι δεύτεροι στον όμιλο τους).

Οι "ασπρόμαυροι" έκαναν εξαιρετική εμφάνιση παίζοντας πολύ καλή άμυνα και "τελειώνοντας" την υπόθεση νίκη από νωρίς (63-34 στο 30').

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μαρκ Κάρτερ έδωσε πολλές βοήθειες στον ΠΑΟΚ και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 1/1 βολές).

Ο αριθμός

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε πολύ καλή άμυνα και ανάγκασε την Μπουντούσνοστ να κάνει πολλά λάθη. Συγκεκριμένα η ομάδα από το Μαυροβούνιο τελείωσε το ματς με 17.

Στο ξεκίνημα του αγώνα καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει (5-4 στο 3') ενώ στο 4' το σκορ ήταν 7-9 για την Μπουντούσνοστ. Ο Κάρτερ (πέντε πόντους) ισοφάρισε (9-9) ενώ λίγο αργότερα με βολές του Λάνγκφορντ διαμορφώθηκε το 13-9. Ο ΠΑΟΚ "πατούσε" καλά, ο Οντουμ με μια βολή "έγραψε" το 16-9 (9-0 σερί για τους Θεσσαλονικείς) και στη συνέχεια ο "Δικέφαλος" έφτασε στο +11 (20-9 στο 9'). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-13 (0-4 σερί οι φιλοξενούμενοι).

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 12 πόντους (25-13), ωστόσο μετά το 29-22 η Μπουντούσνοστ βρήκε τις λύσεις και μείωσε σε 29-22 (κάτι που ανάγκασε τον Μαρκόπουλο να ζητήσει τάιμ άουτ). Ο "Δικέφαλος" "ανέβασε" στροφές (34-22 με τον Λάνγκφορντ που είχε φτάσει τους 9 πόντους) και ο Τσόχλας έδωσε ένα +14 (37-23 στο 17') στην ομάδα του. Ο Κακαρούδης ήταν ο "υπεύθυνος" για το 40-25 και το πρώτο ημίχρονο έληξε με 42-25 (πρώτος σκόρερ ο Βον με 10 πόντους).

Ο Σαλούστρος με τρίποντο "έγραψε" το 45-27, έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Βον έγινε το 46-27 και μετά το 48-27 ενώ ο Αμερικανός σέντερ του ΠΑΟΚ έδωσε αέρα 23 πόντων (50-27). Ο "Δικέφαλος" είχε πάρει φόρα (53-27) και ο Οντουμ έκανε το 55-27 (στο 26'). Ο ΠΑΟΚ είχε αποκτήσει πολύ μεγάλη απόσταση από τους φιλοξενούμενους (60-31 στο 29') και στο 30' ήταν στο +29 (63-34).

Η διαφορά "ανέβηκε" κι άλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο (69-36), το οποίο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού η υπόθεση νίκη είχε "τελειώσει" για τον "Δικέφαλο". Η Μπούντουτσνοστ μείωσε σε 69-44 (στο 33'), στο 37΄ το σκορ ήταν 77-50 και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι στο + 20 (80-60).

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 42-25, 63-34, 80-60.
ΠΑΟΚ(Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 11 (1), Λιάπης, Χαραλαμπίδης 10 (2), Κάρτερ 19 (2), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 9 (3),Όντουμ 3, Βον 16, Σαλούστρος 5 (1).
Μπουντούσνοστ(Γιόβοβιτς): Κουκ 5, Σέχοβιτς 8 (2), Πλάνινιτς 2, Σούμποτιτς 2, Ντάσιτς 3 (1), Σέχι 15 (1), Βίτκοβατς 11 (2), Πόποβιτς 6, Τσάπιν 6 (2), Ρίκιτς 2.