EUROCUP

ΠΑΟΚ - Βέντσπιλς 76-62

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε εντός έδρας την Βέντσπιλς με σκορ 76-62 και "καθάρισε" με την υπόθεση πρόκριση, παίρνοντας το εισιτήριο για τους "32" του EuroCup. Στο γήπεδο ο Κώστας Χαραλαμπίδης.

Ο ΠΑΟΚ είναι πλέον στους "32" του EuroCup. Ο "Δικέφαλος" επικράτησε της Βέντσπιλς στο "Παλατάκι" με σκορ 76-62 και έτσι πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Να σημειωθεί πως στο γήπεδο βρέθηκε και ο Κώστας Χαραλαμπίδης που χειροκροτήθηκε από τους φίλους των "ασπρόμαυρων" ενώ το ντεμπούτο το με την φανέλα του ΠΑΟΚ έκανε ο Τζέι Αρ Μπρέμερ. Μάλιστα ο "Δικέφαλος" με την ήττα της Καρσίγιακα από την Ζιελόνα Γκόρα έχει ελπίδες και για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Κέβιν Λάνγκφορντ ήταν πολύ καλός, πέτυχε 15 πόντους και ήταν σημαντικό το τρίποντο που πέτυχε όταν το σκορ ήταν 55-50 (έτσι ο Αμερικανός έκανε το 58-50).

Ο αριθμός

Χρειάστηκαν τρία λεπτά για να πετύχει το πρώτο της καλάθι η Βέντσπιλς στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αυτό βοήθησε τον ΠΑΟΚ να απομακρυνθεί από τους Λετονούς (σε κάποια στιγμή το σκορ ήταν 55-47) και να είναι πιο... άνετος στην συνέχεια.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βαδίζουν μαζί στο σκορ (6-6 στο 4') ενώ το 8-6 έγινε από τον Βον. Στην συνέχεια οι Λετονοί ισοφάρισαν σε 8-8 και 10-10, με τον "Δικέφαλο" να μην μπορεί να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι ενώ ο Μαργαρίτης "έγραψε" το 12-10 στο 9'. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 14-12.

Ο Λάνγκφορντ με δύο συνεχόμενα καλάθια έδωσε αέρα επτά πόντων (19-12) στον ΠΑΟΚ, ο Κακαρούδης έκανε το 21-15 αλλά με σερί 0-6 έγινε το 21-21 στο 14'. Το 27-23 διαμορφώθηκε από τον -πολύ καλό- Λάνγκφορντ (10 πόντους), στο 18' ο "Δικέφαλος" πήρε ένα +8 (34-26 με επτά πόντους του Κακαρούδη που έδινε βοήθειες) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-31.

Στο 21' ο ΠΑΟΚ είχε διαφορά επτά πόντων (38-31), η Βέντσπιλς μείωσε σε 38-34 και σε 38-36 ενώ ο Οντουμ "ξεκόλλησε" τον "Δικέφαλο" (41-36 στο 24'). Οι Λετονοί βρέθηκαν στο -1 (41-40 και 43-42) και πέρασαν μπροστά με 43-45 στο 28'. Ο Κάρτερ διαμόρφωσε το 46-45, ο Κακαρούδης το 49-45 και στο 30' ο ΠΑΟΚ ήταν στο +2 (49-47).

Με καλάθια του Τσόχλα (καλάθι και φάουλ και μετά τρίποντο) ο "Δικέφαλος" ξέφυγε με οχτώ πόντους (55-47). Ο Λάνγκφορντ "έγραψε" το 58-50, ο Μαργαρίτης το 62-55 στο 36' και ο Κάρτερ έδωσε αέρα 10 πόντων στον ΠΑΟΚ (65-55). Ο Μαργαρίτης διαμόρφωσε το 67-55 στο 37' και κάπου εκεί ο "Δικέφαλος" ήταν "αγκαλιά" με την νίκη, την οποία τελικά πήρε (οι Λετονοί μείωσαν σε 67-61 αλλά δεν κατάφεραν στην συνέχεια να "κλέψουν" το "διπλό").

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 34-31, 49-47, 76-62.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15 (3), Λιάπης 3, Κάρτερ 13 (3), Κακαρούδης 10 (1), Τσόχλας 10 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 8, Όντουμ 9 (1), Βον 6, Μπρέμερ 2, Σαλούστρος.
Βέντσπιλς (Στελμάχερς): Μπάρνιες 4, Λεχάσμεϊερς 17 (3), Βάιρογκς 10 (2), Άτε 3, Γκούλμπις 7, Γκραζούλις 2, Τσάτμαν 10 (2), Μέιερς 7, Γκραντ 2.