EUROCUP

Πανιώνιος - Ούνιξ Καζάν 72-92

Η Ούνιξ Καζάν νίκησε στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο, ο οποίος δεν έχει σημειώσει ακόμα νίκη στο Eurocup με 92-72.

Η Ούνιξ Καζάν πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Πανιώνιο, καθώς επιβλήθηκε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης για την τρίτη αγωνιστική του Eurocup με 92-72.

Με αυτόν τον τρόπο ο Πανιώνιος έμεινε για τρίτη διαδοχική αναμέτρηση χωρίς νίκησε στην διοργάνωση, αφού είχαν προηγηθεί οι ήττες από την Οστάνδη και την Ζιελόνα Γκόρα.

Για την Ούνιξ Καζάν ο Τσακ Έιντσον σημείωσε 22 πόντους, με τον Κώστα Καϊμακόγλου να προσθέτει 17. Από τον Πανιώνιο ο Νίκος Παππάς σταμάτησε στους 24 πόντους, με τους Γιάνκοβιτς, Μίλμπουρν να πετυχαίνουν από 12.

Ο αγώνας:

Η Ούνιξ Καζάν προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Λάιντεϊ να κάνει το 4-7 με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Στη συνέχεια ο Τσακ Έιντσον σημείωσε το 7-9, με τον Ίαν Βουγιούκα στο τέταρτο λεπτό του αγώνα να πετυχαίνει το 9-14 για τους Ρώσους. Ο Έιντσον με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (12-17) για να μειώσει ο Νίκος Παππάς σε 14-17.

Ο Έιντσον και πάλι με κάρφωμα σημείωσε το 16-19 και ο Λάιντεϊ έκανε το 16-21. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς μείωσε σε 18-21 για να ολοκληρωθεί τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 26-20 υπέρ των Ρώσων, έπειτα από τρίποντο του Κώστα Καϊμακόγλου. Στη δεύτερη περίοδο, ο Έιντσον ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους και ο Σαμοϊλένκο έκανε το 22-30. Ο Γκιμπς μείωσε σε 26-34 για τον Πανιώνιο που προσπαθούσε να μαζέψει την διαφορά, ενώ ο Τσάτμαν με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 26-37.

Διατήρησαν το προβάδισμα οι Ρώσοι

Ο Γιάνκοβιτς με δύο εύστοχες βολές έριξε την διαφορά στους εννέα πόντους (30-39). Ο Σαμοϊλένκο σημείωσε το 32-43, ο Ίαν Βουγιούκας ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (34-45), όμως ο Μίλμπουρν με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή μείωσε στο 19' σε 41-47. Ο Βουγιούκας έκανε το 41-49 για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 43-49, ύστερα από καλάθι του Νίκου Παππά.

Στην τρίτη περίοδο, ο Μάιρ Τσάτμαν έκανε το 45-57, ενώ ο Βουγιούκας και πάλι θα ανεβάσει την διαφορά στους 14 πόντους (45-59) στο 23ο λεπτό. Ο Βερεμεένκο με κάρφωμα πέτυχε το 45-63 και ο Λάιντεϊ ανέβασε την διαφορά στους 16 πόντους (49-65). Ο Τσάτμαν έφερε την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων στο +20 (51-71) για να κλείσει η τρίτη περίοδος με 71-57, έπειτα από καλάθι του Νίκου Παππά.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, όμως οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το παιχνίδι τους, ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 92-72 απέναντι στον σύλλογο της Νέας Σμύρνης.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 43-49, 57-71, 72-92.

Πανιώνιος (Οικονόμου): Μπόγρης 8, Πέιν, Αθηναίου, Γκιμπς 6, Μίλμπουρν12, Αθανασούλας 2, Μπατής 4, Γιάνκοβιτς 12, Παππάς 24(3), Ντραγκίσεβιτς 2, Μπούκερ 2.

Ούνιξ Καζάν (Πέτροβιτς): Λάιντεϊ 11(1), Ζαμάνσκι 2, Σαμοϊλένκο 6, Βερεμεένκο 8, Μπάνιτς, Έιντσον 22(3), Βουγιούκας 13, Καϊμακόγλου 17(4), Τσάτμαν 13(1).