EUROCUP

Νίμπουργκ - Άρης 78-72

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Άρης έχασε 78-72 από τη Νίμπουργκ στο ντέρμπι κορυφής καθώς δέχτηκε σερί 11-0 στο τελευταίο δίλεπτο

Ο Άρης βρέθηκε να ελέγχει στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά στο τέλος η Νίμπουργκ ήταν πιο ψύχραιμη και έδειξε να θέλει περισσότερο τη νίκη και την πήρε με σκορ 78-72 για την 5η αγωνιστική του Eurocup.

Έτσι, σφιχταγκάλιασε την πρωτιά του Γ' ομίλου. Το κακό για την ομάδα του Αλεξανδρή ήταν ότι βρέθηκε στο +5 (67-72) στο 38' αλλά στο τέλος δέχτηκε ένα σερί 11-0 με το οποίο η τσέχικη ομάδα έφτασε στην τελική επικράτηση.

Η Νίμπουργκ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στα ριμπάουντ (50-40) και είχε και λιγότερα λάθη (7-9) από τον Άρη. Ήταν δύο καθοριστικοί για την εξέλιξη της αναμέτρησης παράγοντες. Σίγουρα το 17% στα τρίποντα για τον Άρη δεν ήταν ότι καλύτερο που βρέθηκε όμως μπροστά στο σκορ και στο τέλος δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα του.

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ο Τζέιμς με 28 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί... Από τη Νίμπουργκ που είχε μεγαλύτερο επιθετικό πλουραλισμό, ο Σίμονς τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, ο Μπέντα με 14 και ο Πούμπρλα με 13.

Ο αγώνας:

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 4-8 και 6-10. Πάντως, με όπλο τον Πούμπρλα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με σερί 12-0 το οποίο τους έδωσε την ευκαιρία να χτίσουν διαφορά 8 πόντων (18-10). Ο Τρε Σίμονς, γνωστός από τη θητεία του στην Καβάλα, έκανε το 20-12. Πάντως, η ομάδα του Αλεξανδρή μείωσε σε 20-16 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Οι Θεσσαλονικείς ήταν πολύ άστοχοι από τα 6.75μ. με 2/10 σουτ τριών πόντων και σαφώς λιγότερα ριμπάουντ (14-9).

Πάντως, κατάφεραν να αντιδράσουν και συμπεριλαμβανομένου το 4-0 στο τέλος του α' δεκαλέπτου, έτρεξαν συνολικά ένα 14-0 με το οποίο γύρισαν το παιχνίδι. Το τρίποντο του Μάλντροου έκανε το σκορ 20-26 και ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την επιθετική αφλογιστία των γηπεδούχων για 4.30''. Από εκεί και πέρα οι Τσέχοι ροκάνισαν τη διαφορά και αν ήταν πιο εύστοχοι στις βολές, σίγουρα θα είχαν καλύτερη μοίρα. Τελικά πέρασαν μπροστά κι έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-31.

Ανεξήγητο μπλάκ άουτ στο τελευταίο δίλεπτο

Στην επανάληψη, ο Άρης με ένα γρήγορο 8-0 πήρε και πάλι το προβάδισμα (34-39) χάρη στον Κερούς που μπήκε στο παρκέ και πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους. Η Νίμπουργκ ισοφάρισε σε 39-39 και το 39-41 του 24' έγινε 46-41 με σερί της τσεχικής ομάδας που ξέφυγε με 46-41. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Άρη να ροκανίσει τη διαφορά. Ο Τσαλδάρης με τρίποντο ισοφάρισε σε 51-51 αλλά τελικά ο Σίμονς έγραψε το 55-53 στο 30ο λεπτό.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο δ' δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (59-55, 59-61, 62-61). Με τους Τζέιμς και Τσαλδάρη να σκοράρουν ο Άρης βρέθηκε στο +5 (67-72) στο 38' και παρ' ότι έδειχνε να ελέγχει το ματς τα θαλάσσωσε στη συνέχεια. Χαλάρωσε στην άμυνα και δέχτηκε ένα σερί 11-0 με το οποίο η Νίμπουργκ έγραψε το 78-72 κι έτσι επικράτησε για δεύτερη φορά φέτος των "κιτρινόμαυρων", κλειδώνοντας παράλληλα την πρωτιά του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 34-31, 55-53, 78-72

Νίμπουργκ: Μπέντα 14, Σοκολόφσκι, Πούμπρλα 13(1), Λόρενς 11(2), Έιμπραμς 7(1), Νέκας, Σίμονς 22(2), Γουίλσον 3, Λένζλι, Νέιμικ 8.

Άρης: Μαυραϊδης 2, Κερούς 6, Ταπούτος 4, Τζέιμς 28, Ντέιβις 6(2), Κρούσιτς, Μπόγρης 10, Μάλντροου 7(1), Τσαλδάρης 8(2), Βεργίνης 1.