EUROCUP

Μπούντουτσνοστ - ΠΑΟΚ 76-81 (73-73 κ.α.)

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας την Μπούντουτσνοστ με σκορ 76-81 και τελικά κατέκτησε την δεύτερη θέση του ομίλου του.

Ο ΠΑΟΚ... δεν χαρίστηκε στην Μπούντουτσνοστ. Ο "Δικέφαλος" κέρδισε τους Μαυροβούνιους με σκορ 76-81 (στην παράταση) και πέρασε έτσι νικηφόρα από την έδρα της, κάτι που είχε κάνει και την περσινή (2013-14) σεζόν. Με αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με την ήττα της Καρσίγιακα από την Λοκομοτίβ Κουμπάν, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε δεύτερος στον όμιλο και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Κίμκι, την Ντιζόν ή την Καντού και την Τσεντεβίτα ή την Λιμόζ (θα δημιουργηθεί ένας όμιλος των τεσσάρων ομάδων και θα προκρίνονται δύο).

Ο πρωταγωνιστής

Ο Τζούλιαν Βον ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 17 πόντους. Για ένα ακόμη ματς έδωσε πολλές βοήθειες στον "Δικέφαλο" και είχε 18 ranking

Ο αριθμός

Ο ΠΑΟΚ έκανε πολλά λάθη στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα αυτά ήταν 22 αλλά δεν του κόστισαν...

Ο Βον ήταν "ζεστός" στο ξεκίνημα και με έξι πόντους του, "έγραψε" το 4-6 υπέρ του ΠΑΟΚ. Ο Σαλούστρος διαμόρφωσε το 4-9, ο Οντουμ το 6-12 και στο 4' ο "Δικέφαλος" πήρε αέρα 10 πόντων (6-16 με 10 πόντους από τον Βον). Οι "ασπρόμαυροι" κάπου εκεί... μπλόκαραν, η Μπούντουτσνοστ μείωσε σε 15-16 αλλά ο ΠΑΟΚ "ανέβηκε" και κέρδιζε με 17-23 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 13' το σκορ ήταν 21-27, ο Κουκ έκανε το 23-27 και το 25-27. Ο Βίτκοβατς έδωσε το προβάδισμα με 28-27 (στο 17') και με το τέλος του ημιχρόνου οι Μαυροβούνιοι ήταν μπροστά με 30-29 καθώς ο "Δικέφαλος" δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο προς το καλάθι (μόνο έξι πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στο σκορ (34-34, 36-36 και 38-38) και ο Κακαρούδης "έγραψε" το 38-39. Στο 27' διαμορφώθηκε το 43-43, οι... ισοπαλίες συνεχίζονταν (45-45) ενώ το 45-50 έγινε από τον Κακαρούδη. Στο 30' ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 48-53.

Στο 32' ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με επτά πόντους (51-58) και αργότερα με 9 (51-60). Με σερί 5-0 από τους γηπεδούχους, έγινε το 56-60 στο 34' ενώ στο 35' ο Ρέινολντς διαμόρφωσε έκανε το 58-60. Ο Λάνγκφορντ "ξεκόλλησε" τον "Δικέφαλο" (58-62), ο Σέχοβιτς "έγραψε" το 61-62 και ο Ντάσιτς το 65-64. Στο 38' ο Τσόχλας έδωσε ένα +2 (65-67 στο 38') στους "ασπρόμαυρους", ο Οντουμ "έγραψε" το 65-68 και στο 39' ο Σούμποτιτς μείωσε σε 66-68.

Στα 44'' πριν το τέλος με κάρφωμα του Βον "γράφτηκε" το 66-70, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 69-70 στα 27'' και στα 17'' το σκορ έγινε 71-72. Ο Μπρέμερ έκανε το 71-73 και ο Ντάσιτς ισοφάρισε σε 73-73 στα 9'' πριν την λήξη. Ακολούθησαν άστοχα σουτ των Οντουμ και Κουκ και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κουκ έκανε το 76-73 αλλά ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 76-78 στο 43'. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Λάνγκφορντ έκανε το 76-81 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 30-29, 48-53, 73-73 (κ.α.), 76-81

Μπουντούτσνοστ (Γιόβοβιτς):Κουκ 14 (3), Σέχοβιτς 10 (2), Ντάσιτς 13, Πλάνινιτς 5, Σούμποτιτς 12, Βίτκοβατς 5, Πόποβιτς 4, Ιβάνοβιτς 4, Ρέινολντς 9.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):Λάνγκφορντ 13 (1), Λιάπης, Κάρτερ 5, Κακαρούδης 6, Τσόχλας 12 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 2, Κώττας, Οντουμ 9 (2), Βον 17, Μπρέμερ 12 (3), Σαλούστρος 5 (1).