EUROCUP

Άλωσε το Καζάν η Ρέτζιο Εμίλια

Η Ρέτζιο Εμίλια πέτυχε τη νίκη της 3ης αγωνιστικής του Top 16 στο Eurocup, καθώς νίκησε μέσα στο Καζάν (71-69) την Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη. Παραμένει αήττητη η Λοκομοτίβ Κουμπάν, σάρωσε στην Τουρκία η Γκραν Κανάρια.

Η Ρέτζιο Εμίλια άλλαξε όλα τα δεδομένα στον 8ο όμιλο του Eurocup. Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Top 16 η ιταλική ομάδα υποχρέωσε την Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη στην πρώτη ήττα της με 71-69 και σκαρφάλωσε στην κορυφή του ομίλου. Η Ρέτζιο Εμίλια είχε το προβάδισμα σε όλο το ματς, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 69-68 στο τελευταίο λεπτό, πριν βάλει ο Αμεντέο Ντέλα Βάλε τις δύο βολές που καθόρισαν το νικητή 20'' πριν από τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση ο Κολόμ αστόχησε τόσο στο τρίποντο της νίκης, όσο και στο δίποντο της ισοφάρισης μετά το επιθετικό ριμπάουντ που κέρδισε ο ίδιος.

Σημαντικό βήμα πρόκρισης έκανε η Λοκομοτίβ Κουμπάν στον 7ο όμιλο, που νίκησε πολύ δύσκολα την Τσεντεβίτα 69-64 και παρέμεινε αήττητη έπειτα από τρεις αγώνες. Η ρωσική ομάδα δημιούργησε διαφορά 19 πόντων στην τρίτη περίοδο χάρις σε ένα επιμέρους 12-2 (49-30), την ανέβασε μέχρι τους 20 στο 28' (56-36) και άντεξε στην αντεπίθεση που εξαπέλυσε η Τσεντεβίτα. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς πλησίασε μέχρι τον έναν πόντο 22'' πριν από τη λήξη (65-64) αλλά μετά τις 2/2 βολές του Μπρόκχοφ ο Μάρκοτα αστόχησε σε τρίποντο.

Στον 5ο όμιλο η Γκραν Κανάρια βρέθηκε σε εκπληκτική βραδιά επιθετικά, καθώς ευστόχησε στα 14 από τα 21 τρίποντα που επιχείρησε και συνέτριψε στην Τουρκία τη Γαλατάσαραϊ 108-86.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του Top 16:

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Γαλατάσαραϊ-Γκραν Κανάρια 86-108 (Σάμερς 21, Χάρντι 16 - Σίλι 19, Μπάλβιν 15π., 8ρ.)

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μπάγερν Μονάχου-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (17/1)

ΕΒΔΟΜΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Λοκομοτίβ Κουμπάν-Τσεντεβίτα 69-64 (Έλεγκαρ 20π., 9ρ., Λέισι 19 – Μάρκοτα, Νίκολς 14)