EUROBASKET

Τσεχία-Γεωργία 95-79

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε η Τσεχία η οποία επικράτησε με σκορ 95-79 της Γεωργίας και πέτυχε την δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση (vid)

Την δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση πέτυχε η Τσεχία που επικράτησε με 95-79 και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στην β' φάση του Ευρωμπάσκετ.

Οι Τσέχοι δεν αντιμετώπισαν σε κανένα σημείο του αγώνα πρόβλημα και πήραν από την αρχή το προβάδισμα δείχνοντας τις διαθέσεις τους να ελέγξουν το ρυθμό.

Ο πρωταγωνιστής

Σπουδαία εμφάνιση και νταμπλ νταμπλ από τον Γιαν Βέσελι. Ο Τσέχος τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ κι έδωσε 1 ασίστ σε λιγότερο από 27 λεπτά συμμετοχής.

Ο αριθμός του αγώνα

Πολύ κακό ποσοστό στα τρίποντα κι από τις δύο ομάδες που είχαν συνολικά 9/40 σουτ και ποσοστό χαμηλότερο της τάξης του 25%.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το 31-20 μετατράπηκε σε 45-22 στο 16' και ουσιαστικά η Τσεχία εκμηδένισε τις όποιες ελπίδες της Γεωργίας για διεκδίκηση της νίκης.

Ο αγώνας:

Η Τσεχία ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι κι εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά των Γεωργιανών. Έχοντας το προβάδισμα από το ξεκίνημα, έτρεξε ένα επιμέρους 8-3 με το οποίο ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +11 (26-15). Με όπλο τους τον αιφνιδιασμό (πήραν 11 πόντους από εύκολα καλάθια), ολοκλήρωσαν το α' ημίχρονο έχοντας χτίσει μια διαφορά 19 πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σατοράνκσι με 16 πόντους σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι σκόραραν με 69,2% στα δίποντα (18/26).

Τίποτα δεν άλλαξε στο β' ημίχρονο με την Τσεχία να σκοράρει κατά βούληση και την Γεωργία να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων της.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 54-35, 75-54, 95-79

Τσεχία: Μπέντα 8, Μπαλβίν 6, Πούμπρλα 10, Χρούμπαν, Σατοράνσκι 20(1τρ, 6ρ, 7ασ), Βελς, Χούσκα 4, Μπάρτον 9(1), Γέλινεκ 11(1), Κουντλάτσεκ, Σβρντλικ, Βέσελι 27(10ρ)

Γεωργία: Μετρεβέλι, Σανάτζε, Μπουριανάτζε, Τσιντσάτζε 20(6ασ), Σερμαντίνι 18(9ρ), Χίκμαν 4(5ρ), Μαρκοϊσβίλι 20(4), Πατσάτσια 3(1), Σανικίτζε 10(1), Λαζχάβα, Τσκιτισβίλι 4

Βελς: "Αυτή ήταν συνταγή της νίκης μας"

O Γίρι Βελς στις δηλώσεις του υπογράμμισε πως ήταν αναμενόμενο που η Γεωργία έπαιξε άμυνα ζώνης: "Κάπου το περιμέναμε ότι θα έβγαιναν στο παρκέ και θα μας έπαιζαν άμυνα, αφού μας είχαν δει χθες απέναντι στην Ισπανία που δεν μπορούσαμε να κάνουμε ένα σουτ. Αλλά είχαμε ένα ακόμα όπλο. Τρέχαμε και σκοράραμε εύκολα καλάθια, αγνοώντας όπου μπορούσαμε την άμυνα ζώνης, οπότε αυτή ήταν η συνταγή για τη νίκη μας".