EUROBASKET

Το τρίποντο σόου του Μάρκο Μπελινέλι

Η Ιταλία έριξε... κατοστάρα στην Ισπανία του συγκλονιστικού Γκασόλ με τον Μάρκο Μπελινέλι, ωστόσο, να κλέβει την παράσταση πετυχαίνοντας επτά τρίποντα! Δείτε το απίστευτο βίντεο.

Όταν έληξε το πρώτο ημίχρονο κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί τη συνέχεια που θα ακολουθούσε. Η Ισπανία ήταν μπροστά με τρεις πόντους (45 - 42) και οι περισσότεροι περίμεναν πως εύκολα ή δύσκολα θα κέρδιζε στο τέλος.

Με το σφύριγμα του δευτέρου ημιχρόνου τα πάντα άλλαξαν. Οι Ιταλοί έκαναν ένα 31-18 στη τρίτη περίοδο και ο Μάρκο Μπελινέλι πήρε το... όπλο του.

Με 7/9 τρίποντα και 25 πόντους άλλαξε τη ροή του αγώνα και χάρισε στην ομάδα του μία σπουδαία νίκη. Δείτε σε βίντεο τα κατορθώματα του άσου των Kings.

Αξίζει να σημειώσουμε πως προς το τέλος του αγώνα ( 44.1 δεύτερα πριν τη λήξη του αγώνα) ο Μπελινέλι πέρασε εκτός και αποθεώθηκε από τους φίλους της Ιταλίας.