EUROBASKET

Σουηδία - Τουρκία 74-87

Σε ένα διάφορο παιχνίδι η Τουρκία σημείωσε την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ μετά τη νίκη της κόντρα στην Σουηδία με 87-74.

Η Τουρκία σε ένα αδιάφορο παιχνίδι επικράτησε της Σουηδίας με 87-74 και σημείωσε την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ.

Η ομάδα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς έκαμψε την αντίσταση των Σουηδών, οι οποίοι προσπάθησαν να διπλασιάσουν τις νίκες τους στην διοργάνωση.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ερντέν Αρσλάν σημείωσε 22 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 4/4 δίποντα και 4/5 τρίποντα σε 25 λεπτά χρόνου συμμετοχής.

Ο αριθμός της ημέρας

Ο Εμίρ Πρέλτζιτς τελείωσε το παιχνίδι έχοντας μοιράσει 10 ασίστ στους συμπαίκτες του (η Τουρκία είχε συνολικά 22).

Που κρίθηκε το ματς

Οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με ποσοστό 45% στα τρίποντα. Είχαν, δηλαδή 9/20.

Οι Σουηδοί μπήκαν στο παρκέ με φόρα από την αναμέτρηση με τη Ρωσία, όμως η Τουρκία παρότι η Σουηδία ξεκίνησε δυνατά πήγε στα αποδυτήρια με 17-17. Στην δεύτερη περίοδο, οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοση τους και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (35-40).

Στην τρίτη περίοδο, οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοση τους και αποσπάστηκαν με τη λήξη του δεκαλέπτου με εννέα πόντους (58-67). Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι παίκτες του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 87-74 και να σημειώσουν την πρώτη τους νίκη στο Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-40, 58-67, 74-87.

Σουηδία (Ντιν): Χάκανσον 3(1), Σκόλντερμπεργκ 3(1), Κλέμπορν 8, Πίτα 1, Μασσάμπα 4, Γκραντ 14, Γερέμπκο 17(1), Μ. Μασάμπα 2, Ρας, Τέιλορ 18(2), Β. Γκάτεφορς 4.

Τουρκία (Τάνιεβιτς): Πρέλτζιτς 11(3), Γκιουλέρ 4, Ιλιασόβα 21(2), Μπατούκ, Ερντέν 6, Τσετίν 2, Σαβάς, Γκονλούμ 19, Αρσλάν 22(4), Ασίκ 2.

Ντιν: "Δεν παίξαμε με την ίδια ενέργεια..."

Ο προπονητής της Σουηδίας, Μπραντ Ντιν μίλησε για την ήττα της ομάδας του από την Τουρκία: " Νομίζω δεν παίξαμε με την ίδια ενέργεια, όπως χθες (7/09) κόντρα στην Ρωσία. Στα θετικά για εμάς είναι ότι δεν θα τερματίσουμε τελευταίοι στον όμιλο, κάτι που σημαίνει ότι βρισκόμαστε ανάμεσα στις 20 κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης".