EUROBASKET

Σουηδία - Ελλάδα 51-79

Επιβλητική εμφάνιση από την εθνική μας στην πρεμιέρα της στο Ευρωμπάσκετ, καθώς επικράτησε της Σουηδίας με 79-51 (videos).

Αποστολή, Σλοβενία: Γιάννης Φιλέρης

Η εθνική μας επικράτησε της Σουηδίας στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας για τον τέταρτο όμιλο της διοργάνωσης με 79-51, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Δείτε το Live της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ελλάδα και τη Σουηδία...

Οι διεθνείς μας μετά τα πρώτα οκτώ λεπτά της αναμέτρησης επέβαλαν το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε μία Σουηδία, η οποία δεν κατάφερε πέρα από ατομικές ενέργειες κυρίως το Τέιλορ να απειλήσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Με αυτόν τον τρόπο η εθνική μας έδωσε... παράταση στα 18 χρόνια χωρίς νίκη των Σουηδών σε Ευρωμπάσκετ που είχαν κερδίσει τελευταία φορά σε "μεγάλο ραντεβού" το 1995 στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Αθήνας.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Δημιούργησε προβλήματα στους Σουηδούς που δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του ματς να σταματήσουν τον παίκτη του Παναθηναϊκού. Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες σε 21 λεπτά χρόνου συμμετοχής.

Ο αριθμός της ημέρας

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μάζεψε 41 ριμπάουντ, ελέγχοντας απόλυτα τους... αιθέρες κάτω από τα δύο καλάθια (9 ριμπάουντ ο Μαυροκεφαλίδης, 6 ο Μπουρούσης, 4 ο Παπανικολάου μεταξύ αλλων). Από την πλευρά τους, οι Σουηδοί κατάφεραν να πάρουν μόλις 19.

Που κρίθηκε το ματς

Ο Βασίλης Σπανούλης με σουτ τριών πόντων 1:39'' πριν το τέλος της πρώτης περιόδου σημείωσε το 11-12, δίνοντας για πρώτη φορά στην αναμέτρηση το προβάδισμα στους διεθνείς μας. Από εκείνο το σημείο του αγώνα κι έπειτα η εθνική δεν κοίταξε ξανά πίσω της, φτάνοντας χωρίς δυσκολίες στο θετικό αποτέλεσμα και σημείωσε την πρώτη της νίκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σλοβενίας.

Οι Σουηδοί επωφελήθηκαν από το μούδιασμα των παικτών μας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφεραν με δύο σουτ τριών πόντων του Τέιλορ να προηγηθούν με 6-0 στα πρώτα λεπτά του ματς. Οι παίκτες του Ντιν προηγήθηκαν, μάλιστα και με 8-2, ενώ αποσπάστηκαν και με 11-6. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι διεθνείς μας ανέβασαν την απόδοση τους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο του αγώνα με 15-13.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στη συνέχεια. Ίσα - ίσα που οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι πάτησαν ακόμα περισσότερο... γκάζι αυξάνοντας την διαφορά τους από τη Σουηδία. Αποτέλεσμα ήταν οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια στο 39-21 με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να επικρατεί κατά κράτος σε όλο το γήπεδο. Εξαιρετικό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο από τον Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος αγωνίστηκε για 13 λεπτά στο ματς και πρόλαβε να πετύχει 12 πόντους και να μαζέψει 6 ριμπάουντ.

Στην τρίτη περίοδο, οι διεθνείς μας διατήρησαν χωρίς δυσκολίες το προβάδισμα στο σκορ. "Χτύπησε" μέσα από το καλάθι και επέβαλε το παιχνίδι του απέναντι στην Σουηδία. Ο Περπέρογλου αύξησε την διαφορά στους 15 πόντους μετά την μείωσε του σκορ από τους Σουηδούς και ο Πρίντεζης σημείωσε το 47-32. Με αυτόν τον τρόπο το 30' έκλεισε με 59-35.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 79-51, σημειώνοντας παράλληλα και την πρώτη της νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 21-39, 35-59, 51-79.

Σουηδία (Ντιν, 8/16β., 11/35διπ., 7/15τρ., 19ριμπ., 7ασ., 17λ., 4κλ.): Χάκανσον 3(1), Σκόλεμπραντ 5(1), Κλέρμπομ 2, Πίτα 7(1), Α. Γκάντεφορς 3(1), Τ. Μασάμπα, Γκραντ 2, Γιερέμπκο 8, Μ. Μασάμπα 2, Ρας, Τέιλορ 16(3), Β. Γκάντεφορς 3.

Ελλάδα (Τρινκέρι, 19/33β., 21/32διπ., 6/15τρ., 41ριμπ., 13ασ., 18λ., 3κλ., 8κοψ.): Σλούκας 10(1), Μπουρούσης 12, Ζήσης 6, Σπανούλης 13(3), Περπέρογλου 9(1), Φώτσης 7(1), Παπανικολάου 2, Καββαδάς 3, Μαυροκεφαλίδης 8, Καϊμακόγλου 4, Μπράμος 3, Πρίντεζης 2.